Obsah
- 1 Predmety každodennej potreby sa niekedy môžu používať na účely, na ktoré pôvodne neboli určené. Všetko závisí od vašej predstavivosti a potrieb. Ak napríklad nemáte po ruke vysávač, môžete ho použiť ako sušič vlasov.
- 2 1. Varenie filetov z lososa
- 3 2. Oplachovanie ovocia a zeleniny
- 4 3. Udržiavanie teploty potravín
- 5 4. Dozrievanie ovocia
- 6 5. Varenie zeleniny v pare
- 7 6. Umývanie domácich spotrebičov
- 8 7. Čistiace špongie
- 9 8. Dezinfekcia plastových hračiek
- 10 9. Čistenie športového vybavenia
- 11 10. Odmasťovanie automobilových dielov
- 12 11. Čistenie umelých kvetov
- 13 12. Sušenie riadu
- 14 13. Čistenie kefiek na vlasy
- 15 14. Vykurovacie dosky
- 16 15. Umývanie roštov a plechov v rúre
Predmety každodennej potreby sa niekedy môžu používať na účely, na ktoré pôvodne neboli určené. Všetko závisí od vašej predstavivosti a potrieb. Ak napríklad nemáte po ruke vysávač, môžete ho použiť ako sušič vlasov.
Keď sa povie umývačka riadu, pravdepodobne sa vám vybaví varenie, jedenie, upratovanie a umývanie riadu. Aj keď sa to môže zdať prekvapujúce, umývačka riadu môže byť užitočná na mnoho vecí. Tu nájdete výber 15 vecí, ktoré môžete robiť s umývačkou riadu.
1. Varenie filetov z lososa
Ak chcete byť rýchli, môžete lososa pripraviť v umývačke riadu. Stačí ju ochutiť a zabaliť do vzduchotesného papiera alebo do misky so skleneným viečkom.
Potom ju vložíte do práčky a nakoniec spustíte normálny cyklus trvajúci približne hodinu a pätnásť minút pri teplote 65 °C. Samozrejme, že to robíte bez mydla. A je to, budete mať jemnú a chutnú rybu. To isté môžete urobiť s foie gras alebo morčacím mäsom.
2. Oplachovanie ovocia a zeleniny
Nedostatočne očistené ovocie a zelenina môžu spôsobiť ochorenie. Preto je dôležité, aby ste ich pred konzumáciou alebo dokonca pred uskladnením v chladničke dobre umyli.
Aby ste nemuseli strácať čas drhnutím jednotlivých plodov, môžete ich vložiť do umývačky riadu. Tie chúlostivejšie môžete umiestniť na horný stojan a ostatné na spodný stojan. Potom môžete spustiť cyklus čistenia a získať zdravú zeleninu.
3. Udržiavanie teploty potravín
Varili ste, ale nie všetci sú pri jedle? V umývačke riadu môžete udržiavať jedlo teplé. Ak nechcete jedlo ohrievať v mikrovlnnej rúre alebo rúre, môžete ho vložiť do umývačky riadu.
Urobíte to tak, že spustíte cyklus sušenia bez vody a potraviny vložíte do horného koša. Tým sa udržiava správna teplota potravín.
4. Dozrievanie ovocia
V umývačke môžete nechať dozrieť ovocie, napríklad banány alebo avokádo. Stiesnené prostredie umývačky riadu je ideálne na dozrievanie niektorých druhov ovocia. Ak to chcete urobiť, jednoducho umiestnite ovocie na horný stojan a spustite normálny cyklus bez vody.
Zdá sa, že teplo má pozitívny vplyv na dozrievanie ovocia. Doba, počas ktorej ovocie zostáva v stroji, závisí od počiatočného štádia dozrievania ovocia. Je však potrebné dbať na to, aby bola podložka uzavretá.
5. Varenie zeleniny v pare
Ak ste v kuchyni preťažení a všetky sporáky sú obsadené, môžete zeleninu variť v pare v umývačke riadu. Technika je veľmi jednoduchá. Najprv ich nakrájajte, potom ich vložte do sklenenej nádoby, pridajte šálku vody a uzavrite ju.
Nakoniec spustíte normálny cyklus v práčke. Pri niektorých druhoch zeleniny dosiahnete lepšie výsledky ako pri iných. V umývačke riadu sa dobre varí napríklad špargľa a zelená fazuľka.
6. Umývanie domácich spotrebičov
Často sa nad tým nezamýšľate, ale napríklad niektoré odnímateľné časti kávovaru môžu zhromažďovať odpad a tiež baktérie. Ak chcete tento problém odstrániť, rozoberte kávovar a vložte ho do práčky. To isté môžete urobiť aj s vysávačom a jeho príslušenstvom, najmä s filtrom.
Nezabudnite na plastové alebo kovové vetracie mriežky a filtre digestora. Toto čistenie sa môže vykonávať raz týždenne a používanie stroja zaručuje dôkladné čistenie.
7. Čistiace špongie
Špongie používané na každodenné čistenie sú často skutočnými hniezdami baktérií. Bohužiaľ, na ich čistenie nemyslíme. Počas víkendového upratovania preto môžete všetky hubky vložiť do umývačky riadu.
Pranie pri vysokých teplotách zničí mikroorganizmy, ktoré sa v hubke časom nahromadili. Na odstránenie baktérií môžete použiť aj kefku na riad.
8. Dezinfekcia plastových hračiek
Ako viete, hračky vašich detí sú všade, čo znamená, že sa na nich usadzuje prach a baktérie. Ak sa neudržiavajú v čistote, môžu spôsobiť ochorenie detí.
Plastové hračky bez batérií môžete vložiť do umývačky riadu. To isté môžete urobiť aj s hračkami svojich domácich miláčikov. Toto čistenie pri vysokej teplote nielen odstraňuje prach, ale ničí aj nebezpečné mikroorganizmy.
9. Čistenie športového vybavenia
Niektoré pomôcky, ako napríklad kožené rukavice, nemožno prať v práčke, pretože by sa mohli poškodiť. Namiesto toho môžete použiť umývačku riadu.
Všetky nástroje, ako sú prilby, boxerské rukavice a chrániče holení, môžete vložiť do umývačky riadu a spustiť celý cyklus. Na konci budete mať zariadenie čisté a predovšetkým vydezinfikované.
10. Odmasťovanie automobilových dielov
Nemusíte sa namáhať pri čistení špinavých a mastných častí auta. Umývačka riadu je jednoduché a účinné riešenie.
Jednoducho vložte všetko, čo potrebujete vyčistiť. Na konci čistiaceho cyklu budete mať diely bez škvŕn.
11. Čistenie umelých kvetov
Umývačka je vhodná nielen na umývanie tanierov, ale môžete v nej umývať aj umelé kvety, ktoré zdobia váš domov. Toto čistenie môžete zorganizovať raz za mesiac. Stačí vložiť kvety do koša a spustiť bežný cyklus čistenia. Je to rýchle a efektívne.
12. Sušenie riadu
Niektoré materiály, ako je silikón, liatina a drevo, sa nedajú umývať. Môže ich poškodiť dlhodobá vlhkosť, čistiace prostriedky alebo teplota. Preto je najlepšie umývať ich ručne. Po dokončení ich môžete vysušiť v umývačke riadu. Môžete ich nechať odkvapkať alebo ich pustiť do cyklu sušenia.
13. Čistenie kefiek na vlasy
Tieto nástroje používame denne a bohužiaľ nemyslíme na ich umývanie, ale sú to hniezda odpadu a baktérií. Aby ste nestrácali veľa času drhnutím a mali istotu dokonalého výsledku, môžete ich umývať v umývačke riadu.
Vložte ich do stojana vyhradeného na príbory a spustite bežný umývací cyklus. K dispozícii budete mať čisté a dezinfikované kefy na vlasy. To isté môžete urobiť aj so štetcami na líčenie alebo nožničkami na nechty.
14. Vykurovacie dosky
V zime alebo keď máte hostí, je určite príjemnejšie jesť príbor s miernou teplotou. Pred podávaním jedla môžete taniere a vidličky ohriať v umývačke riadu.
Ak váš model práčky túto možnosť neponúka, môžete taniere ohriať spustením cyklu sušenia.
15. Umývanie roštov a plechov v rúre
Umývačka riadu je každodennou potrebou. Keď chcete rúru po kuchyni vyčistiť, môžete okrem hubky použiť aj umývačku riadu. Ušetríte tak drahocenný čas. Napríklad rošty a plechy na pečenie môžete umývať v umývačke riadu. Jednoducho ich vložte spolu s riadom a spustite umývací cyklus.