Home » Praktyczne wskazówki » 4 tipy, ako odstrániť nepríjemné pachy zo skrine

4 tipy, ako odstrániť nepríjemné pachy zo skrine

Aj keď máte oblečenie uložené v šatníku, je možné, že bude vydávať nepríjemné pachy.

V takom prípade by ste ho mali vyčistiť, aby ste mohli bez obáv prenášať svoje veci. Existuje niekoľko tipov, ako zbaviť sa nepríjemných pachov. Tu sú 4 z nich!

1. Vložte do skrine vrecko ryže

Ide o pomerne jednoduchú a účinnú techniku na neutralizáciu nepríjemných pachov v šatníku. Ryža je v skutočnosti známa ako jeden z najbezpečnejších spôsobov odstraňovania plesní. Má totiž schopnosť absorbovať vlhkosť. Môže tiež zabrániť vzniku plesní v šatníkoch a na oblečení.

Na použitie tohto tipu budete potrebovať určité ingrediencie. Budete potrebovať 5 polievkových lyžíc ryže, niekoľko tylových vrecúšok a 6 kvapiek levanduľového esenciálneho oleja. Potom nasypte ryžu do tylových vrecúšok a nezabudnite pridať niekoľko kvapiek esenciálneho oleja. Potom zaveste oblečenie na vrecia. Nezabudnite tiež pravidelne vymieňať vrecká, aby vaše skrinky nezapáchali alebo neplesniveli.

Okrem ryže môžete použiť aj marseillské mydlo, aktívne uhlie alebo kávu. Majú rovnaké vlastnosti ako ryža. Pomôžu vám zbaviť sa nepríjemných pachov.

2. Pripravte si levanduľový nálev

Po vypraní v práčke môže vaše oblečenie stále zapáchať plesňou. V tomto prípade sa môžete zápachu zbaviť použitím levanduľovej infúzie. Na prípravu budete potrebovať 6 polievkových lyžíc levanduľových kvetov a ½ litra vody.

Potom v hrnci zvarte vodu a pridajte levanduľové slzy. Pred vybratím ich nechajte aspoň 3 minúty povariť. Oblečenie potom môžete položiť vedľa hrnca, aby para mohla preniknúť do oblečenia. Nakoniec zaveste oblečenie na niekoľko hodín na čerstvý vzduch a vychutnajte si vôňu.

3. Použitie soli a citrónovej šťavy

Podľa portálu science-and-life.com soľ pomáha udržiavať rovnováhu tekutín v tele. Pomáha totiž absorbovať prebytočnú tekutinu z prostredia, v ktorom sa nachádza. Abrazívna sila soli v kombinácii so schopnosťou citróna voňať vám tak môže pomôcť k sviežej vôni vo vašom šatníku.

Okrem odstraňovania škvŕn má citrón aj schopnosť farbiť a dezinfikovať. To vám umožní neutralizovať nepríjemný zápach z potu a plesní na oblečení.

Na tento tip potrebujete 3 polievkové lyžice hrubej soli, 5 šálok vody a šťavu z 2 citrónov. Zmiešajte soľ s citrónom a pridajte vodu. Nalejte zmes do misky a namočte do nej oblečenie asi na 20 minút. Účinne pôsobí na vlákna vášho oblečenia. Opláchnite a osušte.

4. Použitie jablčného octu a citróna

Zmiešaním citróna a jablčného octu môžete odstrániť škvrny od potu, plesne a prachu. Zmes pripravíte pridaním ¼ pohára jablčného octu do 2 pohárov citrónovej šťavy.

Potom zmes nalejte do zásuvky na prací prostriedok v práčke a naprogramujte normálny prací cyklus. Ak nechcete použiť práčku, jednoducho namočte svoje veci do vane s vodou a zmesou na 40 minút. Opláchnite a vysušte predmety, aby ste sa zbavili nepríjemných pachov v skrinkách.


Davida
O autorze, Davida
David je šéfredaktorom portálu Ludiaakomy.sk Jeho úlohou je motivovať a viesť redakčný tím, aby vytváral kvalitné a aktuálne informácie zo všetkých oblastí života v domácnosti a záhradkárstva. David je tiež veľkým milovníkom prírody a vždy sa snaží byť v kontakte s prírodným prostredím. Je členom miestneho ochranárskeho združenia a angažuje sa v boji za ochranu a zmiernenie klimatických zmien.