Home » Praktyczne wskazówki » 4 užitočné tipy, ako vyprať perinu, ktorá sa nezmestí do práčky

4 užitočné tipy, ako vyprať perinu, ktorá sa nezmestí do práčky

Prikrývka je základným materiálom pre dobrý spánok. Používaním sa na ňom môže hromadiť prach, nečistoty a baktérie. Preto by sa mal riadne umývať, aby bol trvanlivý.

Niektoré druhy posteľnej bielizne sa však z viacerých dôvodov nemôžu prať v práčke. Tu sú 4 užitočné tipy, ako vyprať perinu, ktorá sa nezmestí do práčky.

Pranie prikrývok doma vo vani

Ak sa deka nezmestí do práčky, môžete ju doma vyprať ručne. Najprv si musíte prečítať pokyny na prikrývke, aby ste zistili, či sa dá prať ručne. Ak áno, potom nie je na škodu použiť na pranie spacieho materiálu prací prostriedok. Veľmi dôležité je tiež zašiť otvory v prateľnej látke, aby sa počas prania nevypchala.

Po dokončení týchto krokov môžete pristúpiť k samotnému praniu. Na to je potrebné naplniť vaňu vodou. Potom do vane nalejte jemný čistiaci prostriedok, napríklad prací prášok. Ponorte prikrývku do zmesi a nechajte ju namočenú aspoň hodinu. Vydrhnite prikrývku, najmä zašpinené a znečistené časti. Nakoniec bielizeň opláchnite veľkým množstvom vody. Niektorí ľudia používajú sódu na pranie prikrývok aj kvôli jej vlastnostiam. Môžete ho použiť pred opláchnutím deky vodou. Pri sušení by mal byť materiál na spanie položený na plocho alebo zavesený. Tým sa zabráni znehodnoteniu náplne. Použitím sušičky sa skráti čas sušenia prikrývky.

Odoslanie deky do čistiarne

Chemické čistenie je tiež vynikajúcou alternatívou na údržbu posteľnej bielizne, ktorú nemožno prať v práčke. Táto metóda sa odporúča najmä pre veľké deky, ako je 240 × 260. Ak je veľkosť spacieho materiálu väčšia ako 200 × 200, odporúča sa metóda chemického čistenia. Výhodou je zveriť pranie profesionálom. Bude vedieť, ako používať účinné techniky na čistenie perín.

Profesionál bude tiež schopný použiť správne výrobky na pranie tohto typu posteľnej bielizne, aby sa zabezpečila jej trvanlivosť. Chemické čistenie je veľmi zaujímavou alternatívou k práčkam, najmä v prípade perín, ktoré si vyžadujú chemické čistenie.

Pranie prikrývky v miske s horúcou vodou

Ak sa posteľná bielizeň nedá prať v práčke, môžete perinu vyprať vo veľkom umývadle naplnenom horúcou vodou. Vyčistíte tak posteľnú bielizeň rovnako účinne ako v práčke. Do umývadla môžete pridať biely ocot a jedlú sódu. Táto zmes dôkladne vyčistí perinu a obnoví jej pôvodnú belosť.

Niektorí ľudia pridávajú do misky s horúcou vodou bieliace prostriedky, napríklad citrónovú šťavu. Vždy dobre vyperte ich perinu. Po namočení bielizne do zmesi musíte počkať aspoň jednu hodinu. Potom ho rozotrite a opláchnite vodou.

Čiastočné čistenie perín

Vo všeobecnosti platí, že špinavá alebo znečistená prikrývka nemusí byť nevyhnutne celá. Niekedy je to len malá časť. Ak sa vaša posteľná bielizeň nezmestí do práčky na kompletné vyčistenie, môžete jednoducho vyprať zafarbenú časť. Ak to chcete urobiť, jednoducho vyklopte výplň z posteľnej bielizne. Potom potrite vodou iba zafarbené miesto. Môžete použiť čistiaci prostriedok, jedlú sódu alebo bielidlo. Nakoniec posteľnú bielizeň opláchnite a vysušte na vzduchu.


Davida
O autorze, Davida
David je šéfredaktorom portálu Ludiaakomy.sk Jeho úlohou je motivovať a viesť redakčný tím, aby vytváral kvalitné a aktuálne informácie zo všetkých oblastí života v domácnosti a záhradkárstva. David je tiež veľkým milovníkom prírody a vždy sa snaží byť v kontakte s prírodným prostredím. Je členom miestneho ochranárskeho združenia a angažuje sa v boji za ochranu a zmiernenie klimatických zmien.