Home » Praktyczne wskazówki » 6 chýb, ktorým sa treba vyhnúť

6 chýb, ktorým sa treba vyhnúť

Umývačka riadu vám uľahčí život a ušetrí čas každý deň.

Jednoducho vložte špinavý riad do umývačky, pridajte umývací prostriedok, stlačte tlačidlo a je hotovo! Aby ste udržali stroj v dobrej kondícii a naplno využili jeho výhody, mali by ste sa vyhnúť týmto 6 častým chybám.

Skladovanie riadu plného nečistôt

Nemôžeme to dostatočne zdôrazniť: s umývačkou riadu by ste nemali zaobchádzať ako s odpadkovým košom! Ak do umývačky vložíte riad s množstvom zvyškov jedla, filtre umývačky sa rýchlo upchajú. Po čase sa môže stať, že sa vypúšťacie čerpadlo upchá a zablokuje týmito prvkami a neodvádza špinavú vodu tak, ako by malo.

Na druhej strane, tento spotrebič je určený na umývanie skutočne špinavého riadu! Tieto modely sú zvyčajne vybavené senzorom, ktorý zisťuje úroveň znečistenia. To umožňuje prispôsobiť postupnosť prania stupňu znečistenia. Preto sa neodporúča predumývanie vo vode z vodovodu. Pred vložením riadu do umývačky riadu jednoducho zoškrabte všetky zvyšky jedla alebo iné obaly.

Ak riad nie je príliš znečistený, umývačka sa nastaví na nízku intenzitu umývania. To znamená, že odolné škvrny sa neodstránia. Navyše to vôbec nie je šetrné k životnému prostrediu, pretože spotrebujete viac vody, ako je potrebné.

Položenie príborov hore nohami

Toto je jedna z chýb, ktorú by ste pri umývačke riadu nemali robiť, pretože nie vždy vieme, ako na to! V prvom rade sa vyhnite usporiadaniu príborov podľa typu (vidličky s vidličkami, lyžice s lyžicami atď.). Pri umývaní sa príbory rovnakého tvaru zlepia tlakom vody. To znamená, že umývanie nebude také kvalitné a voda nebude správne cirkulovať. Čo sa týka smeru, lyžice a vidličky by mali byť otočené hore nohami, na rozdiel od čepelí nožov, ktoré by mali byť otočené dole. Týmto spôsobom sa vyhnete porezaniu pri vyprázdňovaní stroja.

Krehké náčinie položte na dno a veľké náčinie do stredu.

Hrnce, panvice a veľký riad by sa nemali umiestňovať do stredu umývačky riadu, pokiaľ nie sú jedinými položkami v umývačke. Ak urobíte túto chybu, tieto predmety budú zachytávať vodu a umývací prostriedok, čo sťaží umývanie ďalšieho riadu. Namiesto toho by ste ich mali umiestniť do najnižšej priehradky alebo na bočnú stranu zariadenia. Neumiestňujte krehký riad (sklenený riad atď.) na dno umývačky, kde je najväčší tlak a teplo. Na tieto krehké predmety používajte radšej horný kôš.

Používanie čistiaceho prostriedku namiesto tabliet

Aby ste udržali riad čistý a umývačku riadu v dobrom stave, mali by ste používať len výrobky vhodné pre tento spotrebič. Preto nepoužívajte mydlo na umývanie riadu, aj keď vám došli čistiace tablety. Mydlo na umývanie riadu má tendenciu príliš peniť, čo niekedy spôsobuje pretečenie umývačky riadu. Preto je lepšie používať tablety.

Zanedbanie čistenia filtrov

Raz mesačne sa odporúča dôkladné čistenie pomocou jedlej sódy a bieleho octu. Po každom použití filter vyprázdnite a vyčistite. Predídete tak viacerým poruchám a sklamaniam pri praní!

Spotrebič vyprázdnite ihneď po umytí

To umožňuje tvorbu škvŕn. Preto sa príliš neponáhľajte a nechajte riad niekoľko minút vychladnúť a uschnúť!


Davida
O autorze, Davida
David je šéfredaktorom portálu Ludiaakomy.sk Jeho úlohou je motivovať a viesť redakčný tím, aby vytváral kvalitné a aktuálne informácie zo všetkých oblastí života v domácnosti a záhradkárstva. David je tiež veľkým milovníkom prírody a vždy sa snaží byť v kontakte s prírodným prostredím. Je členom miestneho ochranárskeho združenia a angažuje sa v boji za ochranu a zmiernenie klimatických zmien.