Home » Praktyczne wskazówki » 7 tipov na optimalizáciu práčky

7 tipov na optimalizáciu práčky

Práčka je jedným z najdôležitejších spotrebičov v našom každodennom živote.

Uľahčuje nám to život, pretože nám to ušetrí pranie. Preto je dôležité starať sa oň tak, aby vydržal čo najdlhšie a nepoškodil sa. Objavte 7 tipov, ktoré potrebujete vedieť na optimalizáciu práčky.

Používanie správneho množstva pracieho prostriedku

Na optimalizáciu prania v práčke je dôležité používať správne množstvo pracieho prostriedku. Či už ide o prášok alebo tekutinu, je dôležité dodržiavať dávkovanie a ďalšie pokyny uvedené na obale výrobku. Príliš veľké množstvo pracieho prostriedku môže viesť k nadmernej spotrebe vody a usadeninám na bielizni a v práčke.

Ak sa rozhodnete pre domáci prací prostriedok, nezabudnite použiť rovnaké dávkovanie ako pri priemyselnom pracom prostriedku, aby bola vaša bielizeň svieža a čistá.

Ručné pranie plaviek

Plavky sa neodporúča prať v práčke. Prečo nie? Poškodzuje ich. Časom strácajú pružnosť a tvar. Aby vydržali čo najdlhšie, je lepšie ich prať ručne s prírodným, jemným pracím prostriedkom. Toto odporúčanie sa vzťahuje aj na podobné odevy, ako sú spandexové legíny, menštruačné nohavičky alebo iné veci, ktoré by ste nemali dávať do práčky.

Pravidelná údržba práčky

Pravdepodobne to viete, ale zopakujeme to: je dôležité udržiavať práčku tak, aby dobre prala a vydržala čo najdlhšie. Preto práčku dôkladne vyčistite: dávkovač pracieho prostriedku, filter, tesnenia dvierok atď.

Zbieranie ponožiek

Konečne sme vyriešili záhadu miznúcich ponožiek! Je to celkom jednoduché: ak neviete, kde sú vaše ponožky, zaseknú sa na rôznych miestach v práčke. Často je na vine tesnenie, ktoré izoluje dvere bubna. Ak chcete predísť strate ponožiek, pred vložením do práčky ich zdvihnite.

Pranie pri správnej teplote

Výberom správneho pracieho programu a teploty ušetríte čas, energiu aj oblečenie. Preto pozorne čítajte etikety, pretože niektoré materiály, ako napríklad hodváb a vlna, by sa mali prať pri nízkych teplotách.

Škvrny na oblečení

Stáva sa vám, že sa vám na oblečení objavia škvrny? Nesnažte sa ich odstrániť trením. Hrozí tak poškodenie oblečenia a usadenie väčšieho množstva škvŕn ako čokoľvek iné. Ak chcete odstrániť škvrny z oblečenia, postriekajte ho pred vložením do bubna odstraňovačom škvŕn.

Pozor na zipsy

Nenechávajte zipsy otvorené! Počas prania môže dôjsť k poškodeniu iných tkanín. Preto nezabudnite zapínať a otáčať zipsy na nohaviciach a bundách.


Davida
O autorze, Davida
David je šéfredaktorom portálu Ludiaakomy.sk Jeho úlohou je motivovať a viesť redakčný tím, aby vytváral kvalitné a aktuálne informácie zo všetkých oblastí života v domácnosti a záhradkárstva. David je tiež veľkým milovníkom prírody a vždy sa snaží byť v kontakte s prírodným prostredím. Je členom miestneho ochranárskeho združenia a angažuje sa v boji za ochranu a zmiernenie klimatických zmien.