Home » Praktyczne wskazówki » 8 jednoduchých tipov na odstránenie plesní z chladničky

8 jednoduchých tipov na odstránenie plesní z chladničky

Plesne sú malé, takmer neviditeľné huby. Do domácností sa dostávajú prostredníctvom vzdušných prúdov, ľudí a domácich zvierat. Na svoj rast potrebujú vodu a živiny, ktorých je v chladničkách dostatok.

Našťastie existujú prostriedky na odstránenie týchto malých, nezdravých húb. Tu je 8 jednoduchých tipov, ako odstrániť pleseň z chladničky.

1. Vyčistite chladničku bielidlom

Bielidlo alebo chlórnan sodný účinne odstránia plesne z chladničky. Pred priamym nanesením na povrch sa však odporúča tento výrobok zriediť, pretože je pomerne silný. Riedenie znižuje toxicitu bieliacich výparov.

Na použitie zmiešajte pol litra bielidla s 1 litrom vody a postriekajte plesnivé miesto. Potom ho nechajte pôsobiť 10 minút, vydrhnite kefou a opláchnite vodou. Tento výrobok by sa nemal kombinovať s amoniakom.

2. Použitie peroxidu vodíka na odstránenie plesní

Na odstránenie plesní v chladničke môžete bezpečne použiť peroxid vodíka. Peroxid vodíka (3-10 %) je antimykotický, antivírusový a antibakteriálny prostriedok, ktorý je dostupný vo väčšine lekární. Je menej agresívny ako bielidlo a odstraňuje plesne pomaly bez uvoľňovania toxických výparov alebo zvyškov.

3. Biely ocot na odstránenie plesní z chladničky

Biely ocot je mierne kyslý produkt, ktorý dezinfikuje, čistí a dezodoruje. Dokáže tiež odstrániť 82 % druhov plesní v chladničkách. Ak nie sú škvrny príliš výrazné a/alebo staré, namočte špongiu do bieleho octu. Potom ním potrite priamo plesnivé miesta, aby ste ich odstránili.

Ak sú škvrny od plesní staré, zrieďte 30 cl bieleho octu s 20 cl vody. Potom zmes nalejte do fľaše s rozprašovačom a postriekajte formu, aby ste ju odstránili.

4. Jedlá sóda na odstránenie plesní z chladničky

Jedlá sóda má v domácnosti mnoho využití vrátane odstraňovania plesní. Má totiž vysoké pH, ktoré zabraňuje rastu a prežívaniu plesní. Upozorňujeme, že jedlá sóda je lacná, ale netoxická a ľahko sa mieša s vodou. Preto je veľmi účinný pri odstraňovaní plesní v chladničke.

5. Éterické oleje proti plesniam

Čajovníkový olej je repelent, dezodorant a antiseptikum. Je to jeden z najbezpečnejších produktov, ktorý rýchlo odstraňuje plesne a zabraňuje návratu spór. Stačí zmiešať čajovú lyžičku čajovníka so šálkou vody. Potom plochu postriekajte plesňou, nechajte hodinu zaschnúť a utrite suchou utierkou alebo handričkou z mikrovlákna.

6. Odstránenie plesní z chladničky pomocou citróna

Citrón je prírodné antiseptikum, bielidlo, odstraňovač škvŕn a čistiaci prostriedok. Vysoká koncentrácia kyselín v jeho šťave rozkladá plesne a zanecháva povrch dezinfikovaný. Ak chcete odstrániť pleseň z chladničky, použite citrón, šťavu z 3 až 5 citrónov nalejte na plesnivé miesto a nechajte pôsobiť päť minút. Potom povrch utrite vlhkou handričkou a znova ho (ak je to potrebné) a drhnite, kým pleseň úplne nezmizne. Na drhnutie neprístupných miest môžete použiť starú zubnú kefku.

7. Zubná pasta a kvasnice na škvrny od plesní

Máte v kúpeľni balenie prášku do pečiva a tubu zubnej pasty? Ak áno, máte ingrediencie na stopercentne účinný zázračný elixír proti plesniam.

Trik spočíva v tom, že v miske zmiešate balíček prášku do pečiva a trochu zubnej pasty. Potom naneste pastu na škvrny od plesní v chladničke. Nechajte ho pôsobiť približne 2 hodiny a potom opláchnite vodou.

8. Škrabka na formy

Tieto tipy sú veľmi účinné pri odstraňovaní plesní z chladničky. Plesnivé časti však budete musieť oškrabať. Pred použitím bieleho octu alebo jedlej sódy je vhodné odstrániť najväčšiu pleseň škrabkou. Na tento účel jemne potrite miesto postihnuté plesňou.

Plesne sú toxické pre vaše zdravie. Preto je dôležité chrániť sa pri škrabaní ochrannou maskou a latexovými rukavicami.


Davida
O autorze, Davida
David je šéfredaktorom portálu Ludiaakomy.sk Jeho úlohou je motivovať a viesť redakčný tím, aby vytváral kvalitné a aktuálne informácie zo všetkých oblastí života v domácnosti a záhradkárstva. David je tiež veľkým milovníkom prírody a vždy sa snaží byť v kontakte s prírodným prostredím. Je členom miestneho ochranárskeho združenia a angažuje sa v boji za ochranu a zmiernenie klimatických zmien.