Home » Novinky » 8 spôsobov, ako znovu použiť kávovú usadeninu namiesto toho, aby ste ju vyhadzovali do koša!

8 spôsobov, ako znovu použiť kávovú usadeninu namiesto toho, aby ste ju vyhadzovali do koša!

Namiesto toho, aby ste kávovú usadeninu vyhadzovali do koša, môžete ju znovu použiť. Skvelý tip, ako sa vyhnúť plytvaniu.

Kávová usadenina je surovina s mnohými výhodami a tisíckami možností recyklácie. Objavte týchto 8 praktických tipov na jeho opätovné použitie.

1 – Prírodný dezodorant

Kávová usadenina má dobre známu dezodoračnú schopnosť. Môžete ho preto použiť na prevenciu alebo odstránenie nepríjemných pachov. Zvyšky kávy nechajte na tanieri buď v mrazničke, alebo v chladničke. To isté môžete urobiť aj v koši. Upozorňujeme, že kávovú usadeninu je potrebné po niekoľkých týždňoch vymeniť, aby sa účinne zabránilo nepríjemnému zápachu.

2 – Správne kŕmenie rastlín

Kávovú usadeninu možno použiť na niektoré rastliny, ako sú ruže a hortenzie, ale je veľmi účinná aj na ovocné stromy a zeleninu. Preto sa stane vaším spojencom pri údržbe záhrady. V skutočnosti ho môžete rozsypať pod rastliny a urobiť z neho prírodné hnojivo. Odpudzuje parazity a škodcov v zeleninovej záhrade. Je to však aj mimoriadne účinný prírodný prostriedok, ktorý zabraňuje vniknutiu slimákov a ulitníkov do vašej zelene. Okrem toho ho môžete použiť ako prostriedok na ničenie buriny pri údržbe trávnika.

3 – Predchádzanie upchatým odtokom

Aj keď je to prekvapujúce, vyhadzovanie kávovej usadeniny do drezu môže zabrániť upchatiu potrubia. Tento organický odpad účinne odmasťuje potrubia a zabraňuje ich upchávaniu. Okrem toho zabraňuje pripaľovaniu a hromadeniu mastnoty.

4 – Odpudzovanie mravcov a mačiek

Kávová usadenina sa môže používať ako prírodný repelent proti mravcom, ktorí ju podľa ľubovôle požierajú. Môže sa používať v dome aj v záhrade. Odradí však aj mačky, ktoré neznášajú zápach, najmä ak sa zmieša s citrusovými šupkami.

5 – Prírodný čistiaci prostriedok

Namiesto prostriedku na umývanie riadu môžete použiť kávovú usadeninu. Ak je panvica pripálená, namočte špongiu do kávovej usadeniny a vydrhnite ju ako bežné mydlo. Táto viacúčelová zložka však odmastí aj príbory a riad.

6 – Čistič nábytku

Zabudnite na chemikálie a jednoducho namočte zvyšky kávy do teplej vody. Potom zmes naneste na znečistené časti jemným trením mäkkou handričkou. Tým obnovíte lesk svojho nábytku.

7 – Na vykurovanie domu

Ak máte krb, mali by ste vedieť, že existujú polená z kávovej usadeniny. Sú veľmi vhodné, pretože uvoľňujú menej oxidu uhoľnatého. Zároveň vám však umožnia cítiť vôňu kávy vo vašej domácnosti. Okrem toho niektoré polená poskytujú dobrý plameň približne 3 hodiny.

8 – Spojenec pre krásu

Zvyšky kávy sú spojencom proti starnutiu a vyživujú suchú pokožku. Odstraňuje tiež nečistoty a exfoliuje pokožku. Pred použitím ho však nezabudnite zmiešať s rastlinným alebo éterickým olejom. Potom nechajte zmes niekoľko minút pôsobiť a potom ju opláchnite.


Davida
O autorze, Davida
David je šéfredaktorom portálu Ludiaakomy.sk Jeho úlohou je motivovať a viesť redakčný tím, aby vytváral kvalitné a aktuálne informácie zo všetkých oblastí života v domácnosti a záhradkárstva. David je tiež veľkým milovníkom prírody a vždy sa snaží byť v kontakte s prírodným prostredím. Je členom miestneho ochranárskeho združenia a angažuje sa v boji za ochranu a zmiernenie klimatických zmien.