Home » Záhrada » Ako kombinovať farby v záhrade?

Ako kombinovať farby v záhrade?

Obrázok – Flickr/Pedro

Keď navštívime záhradu, či už susedovu alebo našu vlastnú, prvé, čo si všimneme, sú farby. To nás zaráža najviac, pretože počas našej evolúcie bol zrak jedným z najdôležitejších zmyslov, ktorý nám umožňoval orientovať sa v okolitom svete a prežiť.

Samozrejme, aj dnes je to veľmi dôležité, ale možno už o niečo menej vzhľadom na technologický pokrok a na to, ako pomáha nevidiacim. Ale aj tak, keď chceme navrhnúť malý sad rastlín na pozemku, musíme mať na pamäti farby, takže pozrime sa, ako kombinovať farby v záhrade.

Rozhodnite sa, či chcete jednofarebnú alebo viacfarebnú záhradu.

To je prvá vec, na ktorú by ste mali myslieť, a to vzhľadom na to, že jednofarebná záhrada nemusí byť nevyhnutne v jednom farebnom odtieni, ale môžete sa pohrať s jej farbami.. Ak chcete mať napríklad zelenú záhradu, môžete do nej umiestniť modrozelené rastliny spolu s inými rastlinami svetlejšej a/alebo tmavšej zelenej farby. Môžete ísť aj ďalej a vysadiť sivé rastliny, ako sú napríklad morské cinerárie.

Na druhej strane, ak sa rozhodnete pre pestrofarebnú záhradu, mali by ste použiť farebný kruh alebo kruh farieb.. Je to najlepší sprievodca dizajnom, ktorý existuje, a veľmi ľahko sa používa, pretože stačí kombinovať podobné farby, t. j. farby, ktoré sú vedľa seba, ako napríklad modrá a fialová, ružová a červená alebo zelená a žltá.

Farebný kruh je užitočný pri navrhovaní záhrady

Obrázok – Wikimedia/Maulucioni

Nezabudnite na emócie, ktoré vaša záhrada vyvoláva

Keďže každý človek je jedinečný, má svoj vlastný vkus a názory, myslím si, že je veľmi dôležité zohľadniť emócie, ktoré bude vaša záhrada vyvolávať. Napríklad ten, kde sa používa zelená a jej odtiene, nebude vyjadrovať to isté ako ten, kde je široká škála farieb. Pozri . takže čo znamenajú najčastejšie používané farby v záhradníctve a/alebo čím inšpirujú.:

  • Žltá: optimizmus, energia, vitalita.
  • Modrá: pokoj, zdravie, vážnosť.
  • Biela: pokoj, dokonalosť a dobrota.
  • Šeřík: tajomstvo, elegancia a luxus.
  • Oranžová: dôvera, srdečnosť a priateľstvo.
  • Ružová: jemnosť, citlivosť, sladkosť.
  • Červená: vášeň, energia a sila.
  • Zelená: príroda, sviežosť, nádej.

Ako používať jemné, svetlé a neutrálne farby?

Záhrada je miestom, kde prevládajú zelené farby.

Obrázok – Wikimedia/Basile Morin

Farby sa delia nielen podľa toho, aké emócie vyvolávajú, ale aj na tlmené, svetlé a neutrálne. I prvé sú zelené, sivomodré alebo tmavoružové a najčastejšie sa používajú na vytvorenie pokojnej a uvoľnenej atmosféry.preto sú ideálne pre relaxačné zóny v záhrade. Sú tiež veľmi atraktívne, pretože vyzerajú väčšie, než v skutočnosti sú.

Na druhej strane svetlé sú žlté, červené a oranžové. Tie sú oveľa nápadnejšie, takže záhrada môže vyzerať menšia, než v skutočnosti je. prečo? Pretože vyniknú viac ako ostatní, aj keď sú ďaleko. Napríklad citrónová borovica, ktorá má žltozelené listy, bude vždy vyzerať lepšie ako vavrín, ktorý má tmavozelené listy. Ak chceme mať záhradu alebo plochu pestrých farieb, napríklad vstup do záhrady alebo detský kútik, mali by sme si vybrať rastliny, ktoré sa vyznačujú farbou listov a/alebo kvetov.

Na druhej strane neutrálne farby sa môžu striedať s jasnými, tlmenými farbami, aby sa vytvorila alebo zachovala farebná paleta v oblasti. Príkladom neutrálnych farieb je biela, čierna, hnedá, sivá alebo strieborná. Ide o farby, ktoré možno použiť ako nárazníky medzi dvoma rastlinami s takými odlišnými farbami, že keby boli umiestnené vedľa seba, príliš by sa nezhodovali.

Nápady na farebné záhrady

Na záver by sme vám radi ukázali sériu fotografií záhrad a/alebo ich zákutí, jednofarebných aj viacfarebných. Odporúčame vám tiež, aby ste venovali pozornosť svojim emóciám, pretože ako sa hovorí, srdce neklame, a nakoniec práve ony rozhodnú o tom, akú záhradu navrhnete:

Záhrady môžu mať jednu alebo viac farieb

Toto je dobrý príklad dizajnu, v ktorom prevládajú jemné farby, ale do ktorého boli zahrnuté rastliny s mnohými farebnými kvetmi, aby sa na niekoľko týždňov v roku narušila farebná dynamika. Tento dizajn je ideálny pre tých, ktorí chcú na jar a v lete relaxovať v záhrade a naplno si ju užívať.

Vo vstupnej hale je zaujímavé umiestniť farebné rastliny

Vo vstupnej hale je veľmi zaujímavé umiestniť rastliny inej ako klasickej zelenej farby alebo vytvoriť kombinácie, ako to urobili majitelia záhrady, ktorú môžete vidieť na obrázku vyššie. Ruže, eukalypty, indické trstiny, cibuľovité rastliny… Vaša fantázia je neobmedzená.

Zelená záhrada nemusí byť nudná

Jednofarebné záhrady nemusia byť nudné alebo škaredé, práve naopak. Sú to najlepšie miesta na odpojenie, pretože sa môžete pohrať aj s textúrami a vôňami, napríklad pridaním aromatických rastlín, ako je levanduľa alebo citrónová tráva, zakrslých ihličnanov alebo pôdnych krytov.

Zelená záhrada je dizajnovou klasikou

Zelená farba je v minulosti veľmi obľúbená. Je veľmi rozšírený v klasických záhradách po celom svete, najmä v Európe, na kontinente, kde vzhľadom na klimatické podmienky nie je taká pestrosť farebných rastlín ako v trópoch. Či už skombinujete rôzne odtiene zelenej, alebo použijete ten istý, môže to vyzerať nádherne.

A vy, viete už, ako kombinovať farby vo vašej záhrade?


Davida
O autorze, Davida
David je šéfredaktorom portálu Ludiaakomy.sk Jeho úlohou je motivovať a viesť redakčný tím, aby vytváral kvalitné a aktuálne informácie zo všetkých oblastí života v domácnosti a záhradkárstva. David je tiež veľkým milovníkom prírody a vždy sa snaží byť v kontakte s prírodným prostredím. Je členom miestneho ochranárskeho združenia a angažuje sa v boji za ochranu a zmiernenie klimatických zmien.