Home » Praktyczne wskazówki » Ako môžem bez námahy vyčistiť plynové grily, aby vyzerali ako nové?

Ako môžem bez námahy vyčistiť plynové grily, aby vyzerali ako nové?

Pripálený tuk, zvyšky jedla, rôzne škvrny… Zdá sa, že všetky tieto nečistoty nahromadené na plynovom sporáku znemožňujú čistenie.

Čistenie plynového sporáka a rúry je jednou z najťažších domácich prác. Aby ste však predišli vareniu v špinavej kuchyni a znížili riziko, že sa tieto spotrebiče stanú zdrojom baktérií alebo domácich nehôd, je potrebné sa im vyhnúť. Najmä preto, že plynové sporáky sa ľahko a rýchlo zašpinia a pokryjú špinou. Preto ich treba čistiť pravidelne, dokonca denne, aby ste nemuseli tráviť veľa času ich čistením, keď na nich priľne mastnota a špina. Preto sme pre vás pripravili niekoľko najlepších babičkiných tipov na dôkladné čistenie plynového sporáka, aby bol čistý ako nový!

Správne čistenie a údržba varných dosiek

Varné dosky sú časti, ktoré sú najviac vystavené nečistotám a špine. Preto potrebujú pravidelnú údržbu. Na odstránenie odolných škvŕn a škvŕn použite zmes bieleho octu a horúcej vody. Na správne odmastenie sa odporúča pripraviť odmasťovaciu pastu zo sódy bikarbóny a vody. Ak máte sklokeramické varné dosky, existujú aj iné spôsoby ich renovácie.

Čistenie plynových grilov

Kto by nechcel, aby jeho plynový gril žiaril ako nový? Tento tip vám splní sen. Ak nemáte umývačku riadu, môžete rošty raz za mesiac vyčistiť horúcou vodou s octom. Najlepšie výsledky dosiahnete, ak zmes necháte pôsobiť cez noc. V prípade odolnej mastnoty môžete do tohto roztoku pridať hrsť hrubej soli.

Môžete použiť aj drôtenú kefu s abrazívnou hubkou a zubnou kefkou alebo namočiť gril do kvapaliny s mraziacim vreckom naplneným čpavkom.

Ako odmastiť horáky?

Čistenie horákov plynového sporáka by ste nemali vynechať. Ak sú tieto horáky znečistené, nemusia už správne horieť z dôvodu neúplného spaľovania. Preto sa odporúča čistiť ich čo najčastejšie, aspoň raz týždenne. Naše babičky mali niekoľko techník čistenia, aby boli čisté a nemuseli sa príliš namáhať. Najjednoduchším tipom je použitie marseillského mydla, čierneho mydla alebo bieleho octu. Tieto výrobky majú nesporné odmasťovacie a čistiace vlastnosti. Jednoducho ponorte demontované horáky do nádoby naplnenej vriacou vodou zmiešanou s jedným z týchto špičkových čistiacich prostriedkov na dve hodiny až na noc, v závislosti od stupňa znečistenia. Potom ich dobre vydrhnite špongiou alebo zubnou kefkou a opláchnite čistou vodou. Pred návratom na miesto by sa mali vysušiť.

A čo gombíky plynových sporákov?

Pri čistení plynového sporáka často zabúdate na ovládacie gombíky. Táto časť sa tiež znečisťuje striekajúcou vodou pri varení. Samozrejme, ruky plné zvyškov potravín, ktoré s nimi manipulujú, tiež prispievajú k väčšiemu znečisteniu. Je dôležité vyčistiť všetky časti plynového sporáka vrátane gombíkov. Umyte ich horúcou mydlovou vodou. Môžete ich tiež vyčistiť zmesou jedlej sódy a horúcej vody. Preto raz alebo dvakrát mesačne, alebo v prípade potreby aj častejšie, vezmite zubnú kefku a špongiu, aby ste výrobok dostali do všetkých kútov gombíkov plynového sporáka. Pred opätovným nasadením ich nezabudnite vysušiť čistou a suchou handričkou.


Davida
O autorze, Davida
David je šéfredaktorom portálu Ludiaakomy.sk Jeho úlohou je motivovať a viesť redakčný tím, aby vytváral kvalitné a aktuálne informácie zo všetkých oblastí života v domácnosti a záhradkárstva. David je tiež veľkým milovníkom prírody a vždy sa snaží byť v kontakte s prírodným prostredím. Je členom miestneho ochranárskeho združenia a angažuje sa v boji za ochranu a zmiernenie klimatických zmien.