Home » Praktyczne wskazówki » Ako môžete oživiť svoje strieborné šperky?

Ako môžete oživiť svoje strieborné šperky?

Sú vaše strieborné šperky poznačené časom?

Nemajte obavy! Pripravili sme pre vás najlepšie tipy, ako ich podporiť.

Biely ocot alebo liehový ocot

Ak chcete napríklad vyleštiť náramok, vložte ho do misky. Ale koľko octu stačí? Na tom nezáleží, len sa uistite, že je šperk úplne ponorený.

Potom budete musieť byť trpezliví, pretože „liečba“ trvá dva dni. Po tomto čase stačí šperk opláchnuť studenou vodou a je hotovo!

Citrón

Vezmite si handričku (alebo vatové tampóny), vodu, citrón a ďalšiu mäkkú handričku. Potom rozrežte citrón na polovicu a vyžmýkajte ho na utierku tak, aby bola nasiaknutá šťavou.

Potom šperk utrite prvou handričkou. Samozrejme, netlačte naň príliš silno, aby ste si ho nepoškriabali. Nakoniec šperk opláchnite namočením tej istej handričky do malého množstva vody a osušte ho mäkkou handričkou. Citrónová technika je ideálna na rýchle oživenie farby.

Soľ

Soľ sa neodporúča používať na šperky s diamantmi a drahými kameňmi. Na druhej strane je veľmi účinný pre veľmi zoxidované šperky. Ako ho používať?

Vezmite si misku alebo dutý tanier a vyrežte z neho hliníkový tanier, do ktorého umiestnite šperky. Potom prevarte vodu a nalejte ju do fólie.

Potom šperk posypte kuchynskou soľou. Ďalší krok je veľmi jednoduchý, nalejte vriacu vodu do fólie a fóliu zatvorte, pričom dávajte pozor, aby ste sa nepopálili.

Po desiatich minútach šperk vyberte a znovu ho ponorte, tentoraz však do čistej vody. Nakoniec ho vyleštite mäkkou handričkou.

Zubná pasta

Zubnou pastou si nevyčistíte len zuby. Naneste malé množstvo na zubnú kefku. Potom šperky jemne utrite. Dôkladne opláchnite studenou vodou, utrite žinkou alebo handričkou a máte hotovo!

Drobky

Áno! Drobky môžu obnoviť pôvodný lesk vašich strieborných šperkov. Ako to robíte? Drobky jednoducho votrite do striebra. Tento starý babičkovský trik sa osvedčil a prekvapil tých, ktorí ho vyskúšali.

Popol

Strieborné šperky čistite popolom. Potom ho opláchnite a utrite rozprašovačom.

Pivo

Namočte svoje šperky na jeden deň alebo na noc do misky s pivom. Potom ho opláchnite a utrite handričkou.

Jedlá sóda

Navlhčite zubnú kefku a nasypte na ňu niekoľko štipiek jedlej sódy. Potom strieborné šperky jemne vydrhnite. Opláchnite ho čistou vodou a utrite žinkou.

Špecifickejšie čistenie strieborných šperkov s drahými kameňmi

Ak máte strieborné šperky s drahokamami alebo diamantmi, domáce čistenie nemôže vždy priniesť uspokojivé výsledky. Niektoré drahé kamene môžu pri zahriatí zmeniť farbu. Iné môžu pri kontakte s výrobkom alebo tekutinou použitou na čistenie zmatnieť. Najzrejmejším riešením by bolo navštíviť klenotníka, aby vašim strieborným šperkom dodal skutočný vzhľad.

Klenotníctvo Pujol v Toulouse vám vyjde v ústrety pri čistení vašich strieborných šperkov, či už sú zdobené drahými kameňmi alebo nie. Vďaka svojim dlhoročným skúsenostiam s tvorbou a renováciou šperkov vám môže ponúknuť skutočné odborné znalosti pri dodaní lesku vašim strieborným šperkom. Viac informácií o jej službách nájdete na jej webovej stránke. Isté je, že odborníci v klenotníctve Pujol vám okrem jednoduchého čistenia dokážu urobiť skutočné reštaurovanie a vrátiť vašim strieborným šperkom ich pôvodnú krásu. Najbezpečnejší a najrýchlejší spôsob, ako vrátiť strieborným šperkom ich pôvodnú krásu, je využiť služby klenotníka.


Davida
O autorze, Davida
David je šéfredaktorom portálu Ludiaakomy.sk Jeho úlohou je motivovať a viesť redakčný tím, aby vytváral kvalitné a aktuálne informácie zo všetkých oblastí života v domácnosti a záhradkárstva. David je tiež veľkým milovníkom prírody a vždy sa snaží byť v kontakte s prírodným prostredím. Je členom miestneho ochranárskeho združenia a angažuje sa v boji za ochranu a zmiernenie klimatických zmien.