Obsah
- 1 Kvalita vonkajšieho vzduchu je rovnako dôležitá ako kvalita vzduchu v interiéri. Na to je potrebné zabezpečiť, aby vzduch nebol znečistený. Dobrou správou je, že to môžete dosiahnuť jednoduchými každodennými krokmi.
- 2 Identifikujte rôzne zdroje znečistenia vo vašej domácnosti.
- 3 Každý deň otvorte okná
- 4 Používajte odsávač pár a ventilátory
- 5 Pozor na vlhkosť a plesne
- 6 Investujte do kvalitnej čističky vzduchu
- 7 Vysávanie prachu vysávačom
Kvalita vonkajšieho vzduchu je rovnako dôležitá ako kvalita vzduchu v interiéri. Na to je potrebné zabezpečiť, aby vzduch nebol znečistený. Dobrou správou je, že to môžete dosiahnuť jednoduchými každodennými krokmi.
Ste si istí, že vzduch, ktorý doma dýchate, je kvalitný? Tu je niekoľko tipov, ako zlepšiť kvalitu vzduchu v interiéri.
Identifikujte rôzne zdroje znečistenia vo vašej domácnosti.
Mnohé kusy nábytku, materiály, predmety alebo látky, o ktorých si možno myslíte, že nemajú žiadny vplyv, môžu vo vašej domácnosti spôsobovať znečistenie. Aby ste sa v nich ľahšie zorientovali, uvádzame zoznam najčastejších znečisťujúcich predmetov, ktoré sa nachádzajú v domácnosti.
Činnosti vlastníkov
Môžete byť tiež zdrojom určitého druhu znečistenia vnútorného prostredia, najmä ak používate čistiace prostriedky alebo sa venujete domácim prácam, a najmä ak ste fajčiar. Cigaretový dym obsahuje takmer 4 000 chemických zlúčenín, z ktorých najmenej 50 je karcinogénnych.
Znečistenie zvonku
Zdrojom znečistenia vzduchu v interiéri môže byť vonkajší vzduch alebo niektoré plyny v pôde. Kvalitu ovzdušia v obydlí môže zhoršiť aj pôda, ktorá ešte stále nesie stopy minulého alebo súčasného priemyselného znečistenia.
Insekticídy
Mali by ste mať na pamäti, že výrobky zo skupiny biocídov by sa mali používať opatrne. Ide o chemické zlúčeniny, insekticídy a pesticídy pre izbové rastliny. Existujú aj prípravky proti blchám pre vaše domáce zvieratá. Všetky tieto výrobky sú nebezpečné pre zdravie a nemali by sa zneužívať.
Kadidlo a bytové vône
Na trhu s chemikáliami sú niektoré značky, ktoré propagujú čistiace alebo dezinfekčné vlastnosti sprejov a iných osviežovačov vzduchu. Je potrebné poznamenať, že všetky tieto výrobky predstavujú zdravotné riziká. Je to preto, že bez ohľadu na to, či sú označené ako „100% prírodné“ alebo „na báze esenciálnych olejov“, obsahujú prchavé organické zlúčeniny alebo VOC, ktoré sú dráždivé, alergénne a predovšetkým toxické.
A to nie je všetko. Značné riziko predstavujú aj kadidlá a vonné sviečky. Spaľovanie kadidla je okrem iných škodlivých látok zdrojom benzénu, formaldehydu, acetaldehydu a toluénu. Vonné sviečky, ktoré majú nižší obsah častíc ako kadidlo, obsahujú vysoké množstvo znečisťujúcich látok, ako je napríklad formaldehyd.
Domáce a čistiace prostriedky
Čistiace prostriedky používané v domácnosti, či už ide o čistenie umývadla, drhnutie kúpeľne alebo vytieranie podlahy, obsahujú mnoho látok, ktoré sú podľa zistení nebezpečné pre zdravie. Jedným z týchto produktov je bielidlo. Prchavé organické zlúčeniny, fosfáty, syntetické povrchovo aktívne látky a syntetické vonné látky sú škodlivé pre telo, znečisťujú ovzdušie v domácnosti a životné prostredie.
Stavebné materiály, dekoratívne výrobky a predmety
Stavebné materiály, ako sú drevo, omietka, betón a izolačné materiály, sú zdrojom mnohých problémov. Patria sem vlákna, prach a prchavé organické zlúčeniny. Patria medzi ne uhľovodíky, rozpúšťadlá a formaldehyd. Tieto rôzne prvky sú emitované z nových budov alebo budov, ktoré boli nedávno renovované.
Zdrojom VOC sú aj dekoratívne výrobky, ako sú farby, linoleum, PVC podlahové krytiny, tapety, parkety, koberce a podhľady. Podobne aj nový nábytok vyrobený z plastov a drevotrieskových dosiek alebo z ošetreného či lakovaného masívneho dreva emituje škodliviny.
Každý deň otvorte okná
Môže sa to zdať samozrejmé, ale časté otváranie okien je najjednoduchší spôsob, ako odstrániť znečisťujúce častice zo vzduchu vo vašom obytnom priestore. Je to dôležité najmä v zime, keď je vysoká vlhkosť, hoci je lákavé nechať všetky okná zatvorené.
Pri tomto postupe buďte strategickí. Ak bývate v blízkosti rušnej cesty, počas dopravnej špičky nechajte okná zatvorené. Ak trpíte sennou nádchou, neotvárajte okná ráno, keď je hladina peľu najvyššia.
Používajte odsávač pár a ventilátory
Pri varení vzniká tuk, vlhkosť, dym a zápach. Preto počas varenia a po ňom zapnite odsávač pár a ventilátory. Aj keď sa zdajú byť veľmi hlučné, pomáhajú čistiť vzduch od oleja a iných odparených zložiek. Obmedzíte tým aj poškodenie stien a skriniek v kuchyni.
Ak môžete, kúpte si radšej odsávač pár, ktorý sa niekedy nazýva ventilačný odsávač pár, než odsávač pár s recirkuláciou. Odsávače pár vysielajú vzduch z domu cez stenu alebo strechu. Recirkulačné modely naopak filtrujú vzduch cez uhlíkový filter a vracajú ho do kuchyne.
Pozor na vlhkosť a plesne
Ak trpíte astmou alebo máte oslabený imunitný systém, musíte byť obzvlášť opatrní pri kontrole vlhkosti vo vašej domácnosti. Podľa charitatívnej organizácie Asthma UK viac ako 42 % ľudí trpiacich astmou v prieskume uviedlo, že plesne a hniloba vyvolávajú ich astmu.
Po druhé, nevešajte mokrú bielizeň v miestnosti. Ak nemáte sušičku, možno nemáte na výber, ale keď sa vlhkosť vzduchu stretne so studenými povrchmi, ako sú okná a steny, kondenzuje. Ak musíte sušiť oblečenie v miestnosti, otvorte okno, aby mohla uniknúť vodná para, alebo použite odvlhčovač a zatvorte okná a dvere v miestnosti.
Odporúčame používať sušičku na bielizeň a nevešať oblečenie priamo na radiátor. To môže spôsobiť kondenzáciu, zvýšiť účty za vykurovanie a poškodiť jemné vlákna vášho oblečenia.
Investujte do kvalitnej čističky vzduchu
Prach a peľové častice môžu byť mikroskopické. Je takmer nemožné vyčistiť niečo, čo nie je vidieť. Preto si vyberte čističku vzduchu. Najlepšie čističky vzduchu zachytávajú a odstraňujú takmer 100 % znečisťujúcich látok tým, že nasávajú znečistený vzduch, filtrujú ho a vypúšťajú späť do miestnosti oveľa čistejší a sviežejší.
Čističky vzduchu môžu byť užitočné najmä v období sennej nádchy od mája do júla a zvyčajne majú LED obrazovky, ktoré blikajú na zeleno, keď je vzduch v miestnosti čistý. Niektoré z nich uvoľňujú do vzduchu záporné ióny, ktoré pomáhajú neutralizovať vírusy a baktérie prenášané vzduchom.
Vysávanie prachu vysávačom
Vysokokvalitné vysávače sú síce drahé, ale predstavujú silnú silu v boji proti prachu, peľu a chlpom domácich zvierat, ktoré sa môžu rýchlo hromadiť a dráždiť vaše dýchacie cesty. Vysávajte čo najpravidelnejšie, a to aj pod pohovkami a posteľami.
Rozprestrite vankúše, koberce a rohožky vonku, aby ste znížili množstvo prachu, ktorý na nich ulpieva. Vymieňajte posteľnú bielizeň každý týždeň a perte ju pri 70 stupňoch, aby ste zničili roztoče a baktérie. Udržiavajte povrchy čisté, aby ste mohli často utierať prach, a na zachytenie otravných častíc použite vlhkú handričku.