Obsah
Obrázok – Flickr/Lisa Chamberlain
Voda je vzácna komodita, takže keď žijeme v oblasti, kde je málo dažďa, musíme ju správne využívať. Takto sa najlepšie je navrhnúť suchú záhradu, ktorá sa o seba postará samaTakto budeme môcť mať zelenú plochu takmer bez údržby.
Na dosiahnutie tohto cieľa , je dôležité vybrať správne rastliny a zasadiť ich na správne miesto., pretože tak môžeme vytvoriť rôzne oblasti, napríklad zatienenú plochu alebo skalku.
To je prvý krok pri plánovaní akejkoľvek záhrady. Môžete to urobiť pomocou pera a papiera alebo pomocou plánovacieho programu, ako je Gardena Garden Planner, ktorý vám ukážeme vo videu. Ale v každom prípade, nesmie chýbať koľko pokračovanie:
- Oblasti, ktoré chcete umiestniť: skalka, kaktusová záhrada, detské ihrisko,…
- Rastliny: stromy, palmy, kríky, kvety. Keďže sa však záhrada nemá zavlažovať, neodporúča sa pokládka trávnika.
- Miesto, kde slnko vychádza a zapadá: to je kľúč k tomu, aby ste vedeli, ktoré oblasti sú slnečné, ktoré tienisté a ktoré sú vystavené slnečnému žiareniu len uprostred dňa.
Príprava pôdy
Teraz je čas pripraviť pôdu pre rastliny. Ak je pôda veľká, odporúča sa použiť kyprič, ale ak je malá, možno to urobiť motykou. Stránka burinu, ktorá nie je zaujímavá, je potrebné odstrániť, rovnako ako kamene.. Ak sú dostatočne veľké, môžu sa ponechať v rohu a neskôr sa použiť na vybudovanie suchej steny, okraja cesty alebo ako dekoratívny prvok.
Neskôr budú vyrovnané hrablemi. Ak chcete, môžete vytvoriť kopčeky alebo hromady pôdy, aby boli rastliny v rôznych výškach. Aj keď žijete v oblasti, kde občas prší, je dobré vytvoriť svahy alebo nainštalovať drenážne rúrky pod pôdu. Pôda tak nezostane tak dlho premočená a rastliny nebudú príliš trpieť.
V neposlednom rade by ste mali hnojiť pôdu a nainštalovať dočasný zavlažovací systém.. Viem, povedali sme, že záhrada bude suchá a takmer bezúdržbová, ale počas prvého roka je dôležité pomôcť rastlinám zakoreniť sa a trochu rásť, preto je veľmi vhodné hnojiť pôdu organickými hnojivami, ako sú napríklad odliatky od červov (v predaji tu), a tiež ich z času na čas zalievať.
Výber rastlín
Zaujímajú nás rastliny, ktoré sa dokážu prispôsobiť klimatickým podmienkam záhrady. Preto, čo je lepšie ako zvoliť pôvodné rastlinypretože práve tie nám nakoniec prinesú najväčšiu radosť.
Chápem však, že ľudia často uprednostňujú alochtónne alebo exotické druhy. Ale je dôležité byť dobre informovaný o potrebách a starostlivosti, ktorú potrebujú.v opačnom prípade budeme strácať peniaze a čas.
Niektoré odporúčania pre rastliny odolné voči suchu sú:
Stromy
Obrázok – Flickr/Wendy Cutler
Obrázok – Flickr/mauro halpern
- Brachychiton. Odporúča sa najmä B. populneus, pretože zaberá menej miesta, ale B. rupestris má efektný fľašovitý kmeň. Pozrite si kartu s údajmi.
- Chorisia speciosa alebo palo borracho. Tento strom má zvyčajne kmeň v tvare fľaše, ktorý chránia veľmi hrubé žihadlá. Jej kvety sú ružové a veľké a kvitnú na jar. Zobrazte si dátový list.
Obrázok – Wikimedia/Giancarlo Dessì
Obrázok – Wikimedia/WAV12
- Laurus nobilis alebo vavrín obyčajný. Jeho listy sa hojne využívajú v kuchyni, ale strom je ideálny aj do malých záhrad. Pozrite si informačný list.
- Melia azedarach: rastie veľmi rýchlo a má slnečnú korunu, ktorá poskytuje dostatok tieňa.
Nevýhodou je, že má krátku životnosť, približne 20 rokov, ale jej semená rýchlo klíčia.
Kríky a podobné dreviny
Obrázok – Flickr/brewbooks
Obrázok – Flickr/Leonora (Ellie) Enking
- Cycas revoluta alebo cyklámen. Táto palmovitá rastlina, obľúbená v xeroterapeutických a suchých záhradách, bude vyzerať skvele v slnečnom kúte, napríklad v skalke. Pozri kartu.
- Euonymus alebo euonymus. Tento ker sa dá použiť na nízke živé ploty alebo aj na vyznačenie ciest. Má malé, zelené alebo pestré listy a veľmi dobre znáša rez.
Obrázok – Wikimedia/JMK
- Lavandula alebo levanduľa. Je to aromatická rastlina, ktorá kvitne na jar a v lete. Môže sa používať ako okrajová rastlina na chodníkoch, hoci ju môžete umiestniť kamkoľvek, pokiaľ na ňu nedopadá priame slnečné svetlo. Pozrite si kartu s údajmi.
- Rhamnus alaternus alebo aladierno. Je to stálezelený ker, ktorý je dokonale prispôsobený miestam s malým množstvom dažďa a je odolný aj voči extrémnym horúčavám.
Palmy
Obrázok – Wikimedia/H. Zell
Obrázok – Wikimedia/Krzysztof Ziarnek, Kenraiz
Kvety
Obrázok –Wikimedia/Arto Alanenpää
- Kozmos. Je to vytrvalá rastlina, ktorá dorastá do výšky 40-45 cm a jej kvety sú ružové alebo červené. Kvitnú na jar, pokiaľ sú vystavené priamemu slnečnému žiareniu. Pozrite si kartu s údajmi.
- Echinacea. Tieto bylinné trvalky dorastajú do výšky 1 m a na jar a v lete vytvárajú ružové alebo zriedkavejšie žlté kvety. Pozrite si informačný list.
- Gazania rigens alebo gazania. Je to malá, asi 30 cm vysoká bylina, ktorá vytvára kvety, ktoré sa otvárajú pri východe slnka a zatvárajú pri západe slnka. Pre lepší vizuálny efekt sa odporúča vysádzať ho v skupinách. Pozrite si kartu s údajmi.
- Osteospermum alebo dimorfotéka. Je to vytrvalá bylina, ktorá kvitne na jar a v lete a vytvára kvety podobné sedmokráskam rôznych farieb (červené, lila, oranžové, biele, dvojfarebné). Rastie ako pôdny kryt a môže dosiahnuť šírku až 1 meter.
Sukulenty (kaktusy a sukulenty)
Agave attenuata
- Agáve. V suchej záhrade sa hodí akákoľvek odroda, pretože ide o bylinky veľmi odolné voči suchu. Odporúčame najmä A. attenuata, pretože nemá tŕne, ale veľmi zaujímavé sú aj A. parryi a A. victoria-reginae. Pozrite si kartu s údajmi.
- Echinocactus grussonii alebo tchynino sedlo. Je to ostnatý guľovitý kaktus, ktorý môže dorásť až do výšky 1 metra. Je to pomaly rastúca rastlina, ale má veľmi vysokú okrasnú hodnotu. Pozrite si informačný list.
Obrázok – Wikimedia/Frank Vincentz
Obrázok – Wikimedia/Krzysztof Golik
- Euphorbia milli alebo tŕňová koruna. Je to tŕnistý, šťavnatý ker, ktorý začína viac-menej vzpriamene, ale nakoniec sa plazí. Jej kvety sú malé, červené, žlté alebo ružové a kvitnú v lete. Pozrite si kartu s údajmi.
- Senecio serpens alebo senecio. Je to sukulent s podlhovastými, mäsitými, modro sfarbenými listami, ktorý sa dá použiť ako skalnička na slnečnom mieste.
Vytváranie tienistých zákutí
Keď hovoríme o suchých záhradách, zvyčajne hovoríme aj o záhradách na miestach s miernym alebo teplým podnebím. L‘v lete, keď je stupeň oslnenia veľmi vysoký, to môže byť náročné, preto je veľmi zaujímavé mať zákutia, kde si človek môže vychutnať
pod holým nebom bez obáv.
A ako sa to dá dosiahnuť? Veľmi ľahko: s hustými korunami stromov a palmami. Bez ohľadu na to, či je vaša záhrada malá alebo veľká, existuje mnoho druhov, s ktorými získate tieň, napríklad už spomínaná Melia azedarach, Jacaranda mimosifolia alebo palmy, napríklad Phoenix reclinata, ktorá je podobná datľovej palme, ale má zelené listy na oboch stranách.
Neodporúčame umiestňovať jazierka alebo fontány, ak sa v nich vyskytujú komáre.ale ak nie sú, bolo by zaujímavé relaxovať počúvaním šumenia vody. Odporúčame vám však, aby ste do tieňa umiestnili kus nábytku, buď kúpený, alebo vami vyrobený, napríklad guľatinu premenenú na sedačku alebo pohovku z paliet. Nezabudnite si v blízkosti vysadiť rastliny odpudzujúce komáre, napríklad levanduľu, aby ste mali pokoj.
Nenechajte si ujsť rekreačné oblasti
Máte deti, vnúčatá a/alebo pravnúčatá? Ak ste odpovedali áno a chcete, aby sa aj oni zabávali v záhrade, odporúčame umiestniť napríklad hojdačky alebo pieskovisko, aby sa mohli zabaviť.. Ak je vaša záhrada malá, rozmiestnite po nej záhradných trpaslíkov a povzbuďte ich, aby s nimi vytvárali príbehy.
Môžete ich tiež oboznámiť so starostlivosťou o rastlinynapríklad tým, že ich požiadate o pomoc pri zalievaní alebo sadení.
Ďalšie nápady pre suché záhrady
Na záver vám ponúkame niekoľko obrázkov, ktoré vás, dúfajme, inšpirujú pri navrhovaní vlastnej suchej záhrady:
Obrázok – Wikimedia/Downtowngal
Obrázok – Flickr/Dark Sevier
Obrázok – Wikimedia/Richard Mc Neil