Home » Praktyczne wskazówki » Ako odstrániť mastnotu z kuchynských skriniek? 9 jednoduchých tipov

Ako odstrániť mastnotu z kuchynských skriniek? 9 jednoduchých tipov

Hľadáte tipy, ako odmastiť kuchynské skrinky?

Prírodné výrobky pre domácnosť fungujú veľmi dobre bez toho, aby ste museli používať drsné viacúčelové čistiace prostriedky. Ani niekoľko mesiacov stará mastnota nemá s týmito prírodnými čistiacimi prostriedkami šancu. Najlacnejší a najzdravší spôsob čistenia je zamerať sa na ingrediencie, ktoré máte doma. Prečítajte si deväť spôsobov, ako bojovať proti mastnote.

1 Mydlo na riad a voda

Väčšinu typov kuchynských skriniek možno čistiť teplou vodou s niekoľkými kvapkami mydla na riad, ktoré má vážne odmasťovacie vlastnosti.

Zmiešajte niekoľko kvapiek mydla na riad v miske s teplou vodou, kým sa mydlo nezmýli.

Na jemné odstránenie mastnoty a nečistôt použite špongiu namočenú v roztoku, ale nie mokrú.

Pokračujte čistou vodou, aby ste odstránili všetky zvyšky mydla.

Povrch dôkladne vysušte suchou handričkou z mikrovlákna.

2 Citrusový viacúčelový čistiaci prostriedok

Naplňte nádobu do troch štvrtín citrusovou kôrou a zalejte ju bielym octom. Zmes by sa mala lúhovať dva až tri týždne.

Na kuchynské skrinky nastriekajte univerzálny čistiaci prostriedok s obsahom zmesi a nechajte pôsobiť niekoľko minút.
Potom použite špongiu alebo handričku z mikrovlákna namočenú v teplej vode na jemné odstránenie mastnoty.

3 Jedlá sóda a voda

Zrniečka jedlej sódy môžu odstrániť čiastočky mastnoty, ktoré sa držia na povrchu skriniek. Ako mierna zásada je vhodný na rozpúšťanie mastnoty vo vode.
Zmiešajte vodu a jedlú sódu v pomere 50/50, kým nevznikne pasta.

Na mastné škvrny ho naneste čistou handričkou z mikrovlákna malými krúživými pohybmi.
Po zakrytí všetkých strán skrinky odstráňte prebytočnú pastu vlhkou handričkou a zvyšnú vlhkosť suchou handričkou.

4 Horúca voda a biely ocot

Biely ocot je kyslý, a preto má prirodzené odmasťovacie vlastnosti na ošetrenie lepkavých kuchynských skriniek a v kombinácii s horúcou vodou dokáže zázraky. Zmiešajte ocot a horúcu vodu v pomere 1:1 a nalejte do fľaše s rozprašovačom. Roztok nastriekajte na kuchynské skrinky a nechajte ho pôsobiť približne 3-5 minút. Roztok zotrite vlhkou handričkou a osušte povrch papierovou utierkou alebo ho nechajte vyschnúť na vzduchu.

5 Citrónová šťava a jedlá sóda

Ak máte problémy so silnou mastnotou na kuchynských skriniach, zbavíte sa jej kombináciou jedlej sódy a kyslosti citrónovej šťavy. V rozprašovači zmiešajte šťavu z jedného citróna, dva diely teplej vody a jeden diel jedlej sódy. Roztok nastriekajte na povrch a nechajte pôsobiť 5 minút. Roztok jemne rozotrite mäkkou špongiou a povrch skrinky utrite čistou handričkou.

6 Čistenie mastnoty z kuchynských skriniek pomocou zubnej pasty

Zubná pasta nie je určená len na čistenie zubov. Môže tiež odmastiť vaše skrinky. Samotná zubná pasta však nestačí. Budete tiež potrebovať sódu bikarbónu. Príprava tohto odvaru proti mastnote:

Zmiešajte 1 šálku vody, 1 čajovú lyžičku bielej zubnej pasty a 2 polievkové lyžice jedlej sódy.
Namočte do zmesi špongiu a vydrhnite skrinky.
Opláchnite vlhkou handričkou, kým nezmiznú všetky zvyšky.

7 Zotrite tuk múkou

Na čistenie lepkavej mastnoty z kuchynských skriniek môžete použiť múku namiesto použitia škodlivejších chemikálií. Keď je mastná škvrna čerstvá, posypte ju múkou. Počkajte, kým sa tuk vsiakne, a zmes múky a tuku môžete bez problémov zotrieť.

8 Olej na boj proti oleju

Použite rastlinný olej, ktorý dokáže zmäkčiť a odstrániť mastné škvrny. Dobrý výsledok dosiahnete, ak ju zmiešate s dvoma dielmi jedlej sódy a pastu rozotriete mäkkou čistou handričkou. Zmesou vyleštite znečistené pánty a úchyty, potom skrine utrite handričkou namočenou v teplej vode a nechajte uschnúť.

9 Údržba kuchynských skriniek

Drevené skrinky si po odmastení vyžadujú osobitnú pozornosť. Zvážte použitie výrobkov obsahujúcich včelí vosk, ktoré poskytujú dodatočnú ochranu povrchov skriniek. Nielenže zabraňujú vysychaniu dreva, ale tiež pomáhajú odpudzovať mastnotu z kuchyne. Je dôležité každý týždeň utierať kuchynské skrinky, aby ste zabránili hromadeniu mastnoty. Nezabudnite si po varení umyť ruky, aby ste zabránili prenosu mastnoty na dvierka skrinky.


Davida
O autorze, Davida
David je šéfredaktorom portálu Ludiaakomy.sk Jeho úlohou je motivovať a viesť redakčný tím, aby vytváral kvalitné a aktuálne informácie zo všetkých oblastí života v domácnosti a záhradkárstva. David je tiež veľkým milovníkom prírody a vždy sa snaží byť v kontakte s prírodným prostredím. Je členom miestneho ochranárskeho združenia a angažuje sa v boji za ochranu a zmiernenie klimatických zmien.