Home » Záhrada » Ako presádzať a sadiť citrusové plody: naše záhradnícke tipy

Ako presádzať a sadiť citrusové plody: naše záhradnícke tipy

Citrusy patria medzi najobľúbenejšie exotické ovocie. V lete radi konzumujeme pomaranče, citróny, grapefruity a mandarínky. Čo keby sme chceli mať vlastnú zásobu exotického ovocia?

Neuvedomujete si, že kvetináče a výsadba Môže niekto pestovať citrusové plody? V tomto článku vám poskytneme naše tipy pre presádzanie a výsadba Výsadba citrusových plodov u vás doma je jednoduchá. Už nečakajte a zistite, ako na to!

Príprava prostredia pre citrusové plody

Príprava vhodného prostredia pre pestovanie citrusových plodov je mimoriadne dôležitým krokom. Je nevyhnutné byť pripravený poskytnúť týmto rastlinám potrebné živiny a starostlivosť, aby sa zabezpečil ich zdravý a bohatý rast.

Najprv si vyberte slnečné a bezpečné miesto na výsadbu citrusov. Po druhé, odporúča sa zmiešať organický kompost s existujúcou pôdou, aby sa pôda obohatila a zlepšila jej štruktúra.

Dôležitá je aj dobrá drenáž, aby sa zabránilo hnilobe koreňov. Nakoniec by sa pôda mala pravidelne zalievať bez toho, aby sa korene utopili, a hnojiť hnojivom vhodným pre citrusy, aby sa dosiahla optimálny rast.

Presádzanie a výsadba citrusov: postup

Predtým, ako začnete s presádzaním alebo výsadbou citrusov, je dôležité pripraviť prostredie. Musíte nájsť slnečné miesto s minimálnou teplotou 10 °C. Vyberte si bohatú, dobre odvodnenú pôdu. Môžete použiť aj zmes zeminy pre kvetináče, perlitu a piesku. Keď je pôda pripravená, môžete presadiť alebo rastlina vaše citrusové plody.

Zjednodušene povedané, presádzanie je premiestnenie stromu z menšieho kvetináča do väčšieho. Pri presádzaní musíte stromček opatrne vybrať z kvetináča, odstrániť starý substrát a nahradiť ho novým.

Pri sadení stromov vykopete jamu a vložíte do nej koreňový bal. Nakoniec dieru zasypte novým substrátom.

Keď sú rastliny na mieste, uistite sa, že sú dobre zavlažované a dostávajú dostatok hnojiva pre optimálny rast. Pravidelne tiež kontrolujte, či pôda nie je príliš suchá alebo príliš mokrá. Citrusy môžu byť náchylné na choroby a škodcov, ak prostredie nie je vhodné.

Rozdiely medzi presádzaním a výsadbou

Presádzanie a sadenie citrusových stromov sú dva odlišné procesy, ktoré si nie sú podobné. Sadenie do kvetináčov je proces presádzania existujúceho stromu alebo rastliny do nového kvetináča. Výsadbanaopak, je proces zasadenia novozískaného stromu alebo rastliny do zeme.

Presádzanie sa zvyčajne vykonáva s cieľom zmeniť veľkosť kvetináča alebo pridať novú živnú pôdu k existujúcej rastline. Ak presádzate citrusový strom, mali by ste vybrať kvetináč, ktorý je aspoň o 2 cm väčší ako predchádzajúci. Pôda by mala byť pre stromček dostatočne výživná a mala by byť dobre odvodnená.

Na stránke . plantážVýsadba nového citrusového stromu vo vašej záhrade. Pri výsadbe citrusového stromu je potrebné vybrať slnečné, dobre odvodnené miesto a do pôdy pridať kompost. Mali by ste tiež vykopať jamu väčšiu ako koreňový bal, aby sa strom mohol pohodlne usadiť.

Ak to zhrnieme, tu sú hlavné rozdiely medzi presádzaním a sadením:

  • Presádzanie do kvetináčov je premiestnenie existujúcej rastliny do nového, väčšieho kvetináča.
  • Výsadba je zasadenie novej rastliny alebo stromu do zeme.

Starostlivosť o citrusy pre optimálny rast

Starostlivosť o citrusy je veľmi dôležitá, ak chcete dosiahnuť optimálny rast. Je dôležité zabezpečiť, aby mala rastlina vždy dostatok vody a svetla. Keď rastlina rastie, nezabudnite ju v prípade potreby premiestniť na slnečnejšie miesto.

Stránka hnojivá by sa mali aplikovať každé 3 mesiace alebo podľa odporúčania výrobcu. Listy by sa mali pravidelne čistiť, aby sa odstránil prach a hmyz.

Odporúča sa aj pravidelné zastrihávanie, aby bola rastlina zdravá a pod kontrolou, pretože môže veľmi rýchlo rásť. Podobne aj odrezávanie opotrebovaných kvetov umožní rastline sústrediť sa na svoj rast.

Pri nákupe citrusov je dôležité pred kúpou rastlinu dôkladne prezrieť a skontrolovať, či sa v nej nenachádza hmyz a choroby.

Keď nájdete zdravú rastlinu, musíte ju správne zasadiť alebo presadiť a pravidelne sa o ňu starať, aby ste zabezpečili jej optimálny zdravotný stav a rast.

Dodržiavaním týchto tipy a záhradnícke tipy, budete môcť ľahko a bez námahy presádzať a sadiť citrusové plody.

Po usadení sa môžete tešiť výhody ktoré tieto ovocné stromy prinášajú do vašej záhrady. Jedno je isté: starostlivosť o citrusové stromy vás odmení bohatou a chutnou úrodou.


Davida
O autorze, Davida
David je šéfredaktorom portálu Ludiaakomy.sk Jeho úlohou je motivovať a viesť redakčný tím, aby vytváral kvalitné a aktuálne informácie zo všetkých oblastí života v domácnosti a záhradkárstva. David je tiež veľkým milovníkom prírody a vždy sa snaží byť v kontakte s prírodným prostredím. Je členom miestneho ochranárskeho združenia a angažuje sa v boji za ochranu a zmiernenie klimatických zmien.