Home » Praktyczne wskazówki » Ako správne čistiť pohovku v závislosti od jej materiálu?

Ako správne čistiť pohovku v závislosti od jej materiálu?

Pohovky si vyžadujú špeciálnu starostlivosť a údržbu.

Pri každodennom používaní, detských hrách a prípadných nehodách sa môžu ľahko zašpiniť a je potrebné ich umývať. Nie všetko čalúnenie sa však dá čistiť rovnakým spôsobom. V nasledujúcich riadkoch sa dozviete, ako čistiť čalúnenie nábytku podľa jeho materiálu.

Denné čistenie pohovky

Použitie snímateľného poťahu na pohovku má jednoznačnú výhodu, najmä ak máte deti. V opačnom prípade sa nemusíte obávať, váš nábytok môže byť stále v perfektnom stave. Stačí ich denne pretrepať alebo povysávať. Mali by ste však vyčistiť aj nečistoty, ktoré sa nahromadili medzi operadlami a sedadlami. Na čistenie rohov použite mäkkú kefku.

Dôkladné čistenie krytu

Najprv je potrebné určiť typ čistenej tkaniny. Pri matracoch, poťahoch a vankúšoch je to uvedené na štandardných štítkoch, ktoré obsahujú aj metódy čistenia. Na kompletný kus nábytku s neodnímateľným čalúnením sa však vzťahujú iné kódy. V každom prípade sa odporúča umývať ich každých 6 mesiacov.

V závislosti od materiálu sa čalúnenie delí do 4 skupín: S, W, WS a X. Preto je potrebné skontrolovať označenie. V prípade čalúnenia s kódom S by sa chemické čistenie malo vykonávať vysávaním príslušného nábytku. Ak však škvrny pretrvávajú, môžete na postihnuté miesto použiť sódu bikarbónu. Nechajte ho pôsobiť a potom ho odstráňte pomocou štetca. Kód W označuje, že tkanina by sa mala prať v pracích prostriedkoch na báze vody. Vyhnite sa však prílišnému namočeniu. Stačí neutrálne, jemné mydlo. Tkaniny s kódom WS sú preto kombináciou týchto dvoch možností, ktoré umožňujú chemické čistenie a čistenie vodou. Čalúnenie s kódom X je veľmi chúlostivé. Ak ho chcete vyčistiť, musíte ho vysávať a používať masti určené výhradne na toto čalúnenie. Na hĺbkové čistenie je preto najlepšie obrátiť sa na profesionálov.

Ošetrenie odolných škvŕn

Keďže každá tkanina si vyžaduje špecifický postup údržby, nesprávny postup môže spôsobiť nezvratné poškodenie čalúnenia. Vyberte správnu metódu v závislosti od materiálu čalúnenia.

Pre čalúnenie z mikrovlákna

Použite alkohol a mäkkú handričku. Nastriekajte prípravok na škvrnu. Potom ho vmasírujte, kým nezmizne. Potom nechajte látku vyschnúť a vyčistite ju mäkkou kefou.

Pre bavlnenú pohovku

Použite trochu studenej vody a jedlej sódy a naneste ju priamo na škvrnu. Pred odstránením zmesi ju nechajte pôsobiť.

Pre vlnenú prikrývku

Vezmite handričku a namočte ju do mydlovej vody. Škvrnu rozotrite krúživým pohybom. Potom mokré miesto dôkladne vysušte suchou handričkou.

Pre koženú tkaninu

Najprv ho očistite kefou. Potom ho utrite handričkou namočenou v mydlovej vode. Môžete ju však udržiavať aj pomocou špeciálnych čistiacich prostriedkov na kožu, ako je napríklad krém na topánky. Ak však škvrna pretrváva, obráťte sa na špecializovanú čistiacu spoločnosť.


Davida
O autorze, Davida
David je šéfredaktorom portálu Ludiaakomy.sk Jeho úlohou je motivovať a viesť redakčný tím, aby vytváral kvalitné a aktuálne informácie zo všetkých oblastí života v domácnosti a záhradkárstva. David je tiež veľkým milovníkom prírody a vždy sa snaží byť v kontakte s prírodným prostredím. Je členom miestneho ochranárskeho združenia a angažuje sa v boji za ochranu a zmiernenie klimatických zmien.