Home » Praktyczne wskazówki » Ako správne používať programy práčky? 14 základných tipov!

Ako správne používať programy práčky? 14 základných tipov!

Rozumiete všetkým programom, ktoré vaša práčka ponúka? Nie je to vždy jednoduché… Tu je prehľad rôznych programov práčky!

Práčky sú krotké stroje. Vybielené oblečenie, uvoľnené nite, nežiaduce záhyby a zbytočný odtok vody môžu byť veľkou stratou času a peňazí. A všetky tie tlačidlá, všetky tie programy… kde začať? Ak máte motiváciu, najprv si prečítajte príručku dodanú so zariadením. Ak nie, prečítajte si našich 14 základných tipov, ako všetko umyť bez poškodenia. Naučte sa, ako skrotiť svoju práčku!

Starajte sa o svoj stroj

Musíte sa o svoj stroj starať. Predná časť stroja by sa mala pravidelne čistiť. Odporúčame čistiť dávkovač pracieho prostriedku raz týždenne. Nečistoty v tesneniach by sa mali odstrániť. Na vyčistenie bubna je potrebné každý mesiac vykonať prázdny prací cyklus. Na odstránenie vodného kameňa je účinné aj použitie octu v pracom cykle pri vysokej teplote. Bubon by mal byť úplne naplnený. Ak je vaša bielizeň jemná, odporúča sa polovičná náplň s vhodnou rýchlosťou pre niekoľko dávok.

Používajte správny prací prostriedok

Existujú pracie prostriedky na bielu, čiernu, vlnenú a hodvábnu bielizeň. Môžete si tiež vybrať ekologické pracie prostriedky alebo pracie prostriedky pre deti.

Množstvo musí byť správne. Dávkovanie by sa malo prispôsobiť tvrdosti vody, stupňu znečistenia bielizne a zaťaženiu bubna.

Výber správneho cyklu

Bielizeň musí byť roztriedená a musíte tiež vybrať program práčky. V závislosti od typu bielizne odporúčame prečítať si návod na použitie práčky, aby ste mohli nastaviť správny cyklus a teplotu. Mali by ste vedieť, že v súčasnosti existujú práčky alebo pracie prostriedky určené na pranie za studena.

Predchádzanie vzniku odpadu

Ak chcete ušetriť energiu, používajte práčku s hodnotením AAA a ekologickým programom prania.

Ručné pranie jemného oblečenia

Niektoré odevy by sa nemali prať v práčke, pretože sú veľmi krehké.

Uľahčite si žehlenie

V niektorých zariadeniach sú k dispozícii možnosti jednoduchého žehlenia. Bielizeň by sa mala zavesiť ihneď po skončení cyklu. Zabráni sa tak vzniku nepríjemných pachov a zachovajú sa vlákna. Sušenie zavesením je lepšie ako sušenie v bubnovej sušičke.

Odstraňovanie odolných škvŕn

Ak máte na bielizni odolné škvrny, môžete použiť babičkine triky alebo odniesť bielizeň do čistiarne.

Udržujte svoje oblečenie biele

Biele oblečenie by sa nemalo miešať s iným farebným oblečením. Odporúča sa sušenie na slnku.

Odstránenie nepríjemných pachov

Zapácha vaša bielizeň? Môžete použiť niektoré prípravky proti zápachu: citrón, biely ocot alebo jedlú sódu.

Zachovanie čiernej farby

Čierne oblečenie by sa malo prať spolu so sódou bikarbónou.

Odstraňovanie škvŕn od potu

Ak máte na oblečení škvrny od potu, môžete ho niekoľkokrát vyprať alebo použiť šetrnú metódu s octom alebo citrónom.

Otočte si džínsy naruby

Pri praní je vždy dobré obrátiť džínsy naruby. Džínsy by sa nemali prať často, odporúča sa pranie v studenej vode.

Odstraňovanie škvŕn od make-upu

Ak máte oblečenie zafarbené odličovacím prostriedkom, môžete tieto škvrny odstrániť pomocou mastenca, peroxidu vodíka alebo sódy bikarbóny.

Vyrobte si vlastný zmäkčovač tkanín

Môžete si tiež pripraviť domáci roztok z jedlej sódy, niekoľkých kvapiek esenciálneho oleja a vody.


Davida
O autorze, Davida
David je šéfredaktorom portálu Ludiaakomy.sk Jeho úlohou je motivovať a viesť redakčný tím, aby vytváral kvalitné a aktuálne informácie zo všetkých oblastí života v domácnosti a záhradkárstva. David je tiež veľkým milovníkom prírody a vždy sa snaží byť v kontakte s prírodným prostredím. Je členom miestneho ochranárskeho združenia a angažuje sa v boji za ochranu a zmiernenie klimatických zmien.