Home » Záhrada » Ako stavať múry zo suchého kameňa?

Ako stavať múry zo suchého kameňa?

Kryštálové múry sa vyrábajú už dlho. Napríklad, v Stredozemnom mori nachádzame pozostatky ľudských osád z obdobia 1000 rokov pred naším letopočtom, vrátane talayotovktoré sú obdĺžnikové kamenné monumenty na pohrebné účely, lemované nízkymi múrmi. Neskôr sa stavali na ochranu dedín a miest, ale dnes sú aj fantastickým dekoratívnym prvkom.

Aj keď si stavba múru zo suchého kameňa vyžaduje trochu práce, nevyžaduje si prakticky nič viac ako niekoľko vecí, o ktorých vám povieme nižšie. Tiež, vyzerajú skvele v každej záhrade v rustikálnom štýlepretože nás môžu preniesť do minulých čias a zároveň nás môžu priblížiť k prírode. Nie nadarmo sa krajina príliš nemení a v dutinách kameňov sa môžu ukrývať drobné živočíchy, napríklad jašterice.

Ako sú postavené?

Kamenné múry sa stavajú len z kameňov a vody.

Stavba kamenného múru si vyžaduje čas a úsilie, ale konečný výsledok určite stojí za to. Je dôležité vedieť, že zvyčajnepostavené proti svahu, pretože slúžia na zabránenie zosuvu pôdy.; hoci v skutočnosti sa dajú postaviť takmer kdekoľvek. Ak je to však vaša prvá stavba, odporúčam vám, aby ste najprv vyrovnali terén, aby sa nezvažoval.

Materiály

Všetko, čo potrebujete, je voda a kamene rôznych veľkostí. Dôležité je, aby to boli obdĺžnikové kamene a/alebo aby mali aspoň viac-menej rovnú základňu, čo uľahčí umiestnenie kameňov.

Kroky, ktoré treba vykonať

 • Prvým krokom je príprava pôdy. Odstráňte všetky kamene (zistite, či sú pre vás vhodné, aby ste ich mohli odložiť na oddelené miesto) a odstráňte všetku burinu. Ak je pôda naklonená, je vhodné ju vyrovnať; ak je to potrebné, neváhajte ju zasypať zeminou, aby vyzerala rovná.
 • Potom začnite klásť väčšie a hrubšie kamene na zem. Tie budú niesť váhu steny.
 • Keď máme základ, nasypeme stredne veľké kamene a potom malé. Zvyšné medzery musíme vyplniť kameňmi, čím sa múr stane stabilnejším.
 • Trik, ako zabezpečiť, aby zostal pevný aj pri silnom daždi, je polievať kamene vodou z kanvy.. To je zaujímavé najmä vtedy, keď sa múr stavia v oblasti, kde je len zemina. Tlak vody na kamene zmenší priestor medzi nimi.

  Prečo zdobiť múry zo suchého kameňa?

  Kryštálové múry sú odolné voči času.

  Milujem suché kamenné múry. Tam, kde žijem, na Baleárskom ostrove Malorka (v Španielsku), sú veľmi, veľmi bežné. Vo vidieckych oblastiach sú pozemky ohraničené suchými kamennými múrmi. Často sa vyskytujú aj v záhradách. Slnko je tu v lete veľmi silné a kameň je jediný materiál, ktorý dokáže odolávať roky a roky.

  Sú veľmi zaujímavé na vymedzenie oblastí, chodníkov alebo trás, ako aj rôznych zón v záhrade.keďže výška steny môže byť ľubovoľná. Ak ho však chcete postaviť na ohraničenie pozemku, odporúčame, aby nebol vyšší ako 1 meter. Keď ste to urobili, nechajte ju niekoľko dní usadiť a potom nad ňu umiestnite mriežku na zvýšenie bezpečnosti alebo nejaké vysoké rastliny.

  Tiež by ste mali vedieť, že majú tú výhodu, že neabsorbujú toľko tepla ako železo alebo kov.aby ste sa mohli bez obáv oprieť o sadrokartónové dosky. A samozrejme, ak neabsorbuje toľko tepla, nemôže ho ani odrážať, preto sa odporúča umiestniť ich napríklad do skaliek, pretože rastliny nebudú vystavené takému tepelnému stresu, ako keby mali za sebou železnú alebo kovovú stenu.

  Rastliny pre suché kamenné múry

  A keď už hovoríme o rastlinách: do zvyšných otvorov môžete umiestniť rastliny s trochou zeminy. Musia však dobre rásť na kameňoch a byť relatívne malé, inak ich budete musieť niekedy odstrániť, aby ste im dali šancu ďalej rásť.

  Vzdušný klinček (Tillandsia aeranthos)

  Vzdušný karafiát je malá rastlinaVzdušný klinček je rastlina, ktorá žije na kameňoch. Obrázok – Wikimedia/scott.zone

  Vzdušný klinček je ideálna rastlina na sadrokartónové dosky. Nepotrebuje takmer žiadnu pôdu, pretože jej malé korene sa držia všade, kde sa len dajú. Dorastá do maximálnej výšky 7-10 cm. Potrebuje svetlo a ochranu pred mrazom.

  Nenašli sa žiadne produkty. Fantastické balenie 6 rastlín.

  Echeveria

  Echeveria žije na stenáchEcheveria je sukulent

  Echeveria je nekaktusový sukulent (alebo sukulent), ktorý rastie v ružiciach mäsitých listov rôznych farieb (zelenej, ružovej, fialovej). Potrebuje slnečnú expozíciualebo aspoň tam, kde je dostatok svetla. Odoláva slabým mrazom až do -2 °C.

  Brečtan (Hedera helix)

  Brečtan je plazivá rastlina, ktorá žije na stenách.Brečtan je rýchlo rastúca rastlina

  Brečtan je vždyzelená popínavá rastlina so zelenými listami, ktoré rastie veľmi dobre, pokiaľ je v tieni. Odoláva teplotám až do -20 °C.

  Purpurínka (Tradescantia pallida)

  Trblietavka je rastlina, ktorá môže rásť na kameňoch.Trblietky majú ružové kvety

  Purpurín alebo mužská láska je fialová rastlina s plazivým alebo plazivým habitusom, ktorá zvyčajne dorastá do výšky asi 30 cm, hoci môže byť aj väčšia. Potrebuje veľa svetlaale inak odoláva mrazu až do -2 °C.

  Sanseviera

  Sanseviera je malá rastlina Obrázok – Wikimedia/Mokkie Sanseviera pinguicula je malá sukulentná odroda.Obrázok – Flickr/Peter A. Mansfeld

  Ide o sukulentnú rastlinu s mäsitými listami, ktoré môžu byť zelené, modrozelené alebo pestré. Na stenu odporúčame malé odrody, napríklad Sansevieria trifasciata ‚Hahnii‘ alebo Sansevieria pinguicula subsp nana, ktoré nepresahujú 40 cm. Udržujte ich v tieni a chráňte ich, ak teplota klesne pod 0 stupňov.

  .

  Sempervivum

  Sempervivum sú odolné sukulentné rastliny.Sempervivum rastie na kameňoch bez akýchkoľvek problémov.

  Sempervivum sú sukulentné rastliny, ktoré veľmi dobre rastú na kamenných stenách, ak sú chránené pred priamym slnečným svetlom

  . Sú to malé, asi 5 cm vysoké rastliny, ktoré vyrastajú na jar a v lete. Vydržia teploty až do -18 °C.

  Kúpte si tu balenie 4 rôznych za neuveriteľnú cenu.

  Nápady na dekorácie pomocou sadrokartónu

  Na záver vám prinášame niekoľko nápadov na dekoráciu pomocou suchých kamenných stien:


  Kryštálové steny sú ideálne na oddelenie oblastí
  Skalné steny sú odolné

  
  Davida
  O autorze, Davida
  David je šéfredaktorom portálu Ludiaakomy.sk Jeho úlohou je motivovať a viesť redakčný tím, aby vytváral kvalitné a aktuálne informácie zo všetkých oblastí života v domácnosti a záhradkárstva. David je tiež veľkým milovníkom prírody a vždy sa snaží byť v kontakte s prírodným prostredím. Je členom miestneho ochranárskeho združenia a angažuje sa v boji za ochranu a zmiernenie klimatických zmien.