Home » Praktyczne wskazówki » Akých je 5 tipov na čistenie roštov rúry, aby vyzerali ako nové?

Akých je 5 tipov na čistenie roštov rúry, aby vyzerali ako nové?

Rošty rúry sa rýchlo zašpinia, ale obnoviť ich pôvodnú slávu si vyžaduje veľa času a úsilia.

Rošt je časť, ktorá sa v rúre zašpiní najrýchlejšie. Mnohí ľudia sa vzdali snahy o ich vyčistenie alebo o ich opätovné vyčistenie, pretože na to nemali čas alebo to bolo príliš prácne. Ak sa však nečistôt nezbavíte včas, cyklus pokračuje. Jednou z chýb, ktorú by ste nemali robiť, je nečistenie rúry a roštov po použití. Mastnota sa bude naďalej hromadiť a čierne a mastné škvrny bude ťažšie alebo nemožné vyčistiť. Ďalšou častou chybou je myslieť na ich čistenie po veľkom nahromadení zvyškov. Riziko? Rúra sa stáva živnou pôdou pre baktérie a iné mikroorganizmy! Už ste konečne prestali čistiť rošty rúry? Tu sú naše najlepšie tipy, ako im dodať lesk. Budú ako nové!

Biely ocot

Biely ocot je veľmi účinný pri odmasťovaní roštov rúry. Jednoducho ho zmiešajte s horúcou vodou tak, aby biely ocot zaplnil ¾ fľaše. Potom týmto roztokom nastriekajte stojany a nechajte ho pôsobiť aspoň 10 minút, než ich vyčistíte hubkou a opláchnete horúcou vodou.

Citrón

Použitie citrónu ako čistiaceho prostriedku už nie je novinkou. Je všeobecne známy pre svoje bieliace, čistiace a odmasťovacie účinky. Na tento účel zrieďte šťavu z 3 citrónov v 200 ml vody. Po dôkladnom premiešaní a preliatí do fľaše s rozprašovačom postriekajte týmto roztokom grily. Pred umytím grilu silným trením počkajte niekoľko minút, kým prípravok začne pôsobiť. Citrón možno kombinovať aj so sódou bikarbónou.

Jedlá sóda

Jedlá sóda je známa svojím abrazívnym účinkom a je účinným a ľahko použiteľným čistiacim prostriedkom. Ak chcete vyčistiť a vyleštiť rošty na pečenie, pripravte hustú pastu z jedlej sódy a vody. Keď má zmes gélovú konzistenciu, jednoducho ju rovnomerne naneste na stojany. Po niekoľkých minútach pôsobenia môžete začať drhnúť a potom opláchnuť.

Mydlo Marseille

Aj keď sa to môže zdať prekvapujúce, marseillské mydlo dokáže zázraky pri čistení domácich spotrebičov, ako je sporák alebo rúra. Pri čistení roštov rúry môžete používať tekuté aj tuhé, čisté verzie marseillského mydla. Ak máte tekuté mydlo, jednoducho namočte špongiu do niekoľkých kvapiek a začnite umývať. Je tiež možné naliať 2 polievkové lyžice tekutiny do horúcej vody a použiť túto zmes na čistenie mriežok. Na druhej strane, ak používate bežné marseillské mydlo, mali by ste ho rozpustiť vo vode. Aby ste si uľahčili prácu, nezabudnite ho nastrúhať. Potom postupujte rovnako ako pri tekutom mydle. Naneste ho na špongiu a utrite ním všetky rohy rúry a rošty. Dôkladne opláchnite komponent a nečistoty.

Žlté mydlo

Pamätáte si na žlté mydlá vašej babičky? Toto žlté mydlo na rastlinnej báze, ktoré je blízke čistému marseillskému mydlu, sa používa aj v domácnosti. V prípade grilov môžete vziať malú guľôčku alebo kocku mydla, rozotrieť ju na špongiu a dôkladne natrieť každý gril, pričom sa zamerajte na olejové škvrny. Ak mastné škvrny zostanú, postup zopakujte. Potom mydlo dôkladne opláchnite, aby ste odstránili všetky zvyšky.


Davida
O autorze, Davida
David je šéfredaktorom portálu Ludiaakomy.sk Jeho úlohou je motivovať a viesť redakčný tím, aby vytváral kvalitné a aktuálne informácie zo všetkých oblastí života v domácnosti a záhradkárstva. David je tiež veľkým milovníkom prírody a vždy sa snaží byť v kontakte s prírodným prostredím. Je členom miestneho ochranárskeho združenia a angažuje sa v boji za ochranu a zmiernenie klimatických zmien.