Home » Praktyczne wskazówki » Chcete zvýšiť účinnosť svojho pracieho prostriedku? Použite tento skvelý tip!

Chcete zvýšiť účinnosť svojho pracieho prostriedku? Použite tento skvelý tip!

Niekedy ani odmasťovacia sila prostriedku na umývanie riadu nestačí na to, aby ste sa zbavili zvyškov jedla, ktoré sa prilepili na taniere.

Namiesto hodín strávených čistením je lepšie použiť jednoduché tipy, ktoré zvyšujú účinnosť čistiaceho prostriedku. Aké sú tieto riešenia? Čítajte ďalej.

Zvýšenie obsahu pracieho prostriedku pomocou octu

V prvom rade je dôležité poznamenať, že tento tip nefunguje, ak prostriedok na umývanie riadu obsahuje hydrogénuhličitan. Je to preto, že hydrogenuhličitan a ocot sa pri miešaní navzájom vyrušia.
Na tento prvý recept budete potrebovať odmerku, lievik, biely ocot a prostriedok na umývanie riadu. Tento jednoduchý tip sa pripravuje takto:

 • Vezmite odmerku a odmerajte 100 ml. bieleho octu.
 • Biely ocot nalejte pomocou lievika priamo do nádoby s prostriedkom na umývanie riadu.
 • Fľaštičku pretrepte, aby sa roztok dobre premiešal.

Teraz máte k dispozícii vylepšený prostriedok na umývanie riadu, ktorý odmastí aj ten najšpinavší riad. Biely ocot je skutočný odmasťovač.

Zvýšenie účinnosti detergentov na umývanie riadu pomocou povrchovo aktívnych látok

Pridávate do prostriedku na umývanie riadu biely ocot a stále sa nemôžete zbaviť mastnoty? Ďalšou technikou je zahustenie použitého pracieho prostriedku. Tento druhý spôsob zvyšuje účinnosť prostriedku na umývanie riadu použitím nasledujúcich zložiek:

 • Voda,
 • Biely ocot,
 • Jedlá sóda,
 • Citrónový esenciálny olej.

Pri dodržiavaní receptu je dôležité dodržiavať nasledujúce poradie:

 • Do misky dajte 1 plnú čajovú lyžičku sódy bikarbóny.
 • Pomaly vmiešajte 1 polievkovú lyžicu bieleho octu.
 • Do misky pridajte 100 ml čistiaceho prostriedku.
 • Do roztoku pridajte 15-20 kvapiek citrónového esenciálneho oleja.
 • Pokračujte v pridávaní vody, kým nezískate 500 ml tekutiny. Nezabudnite miešať pomaly.

To je všetko! Vylepšený prací prostriedok je pripravená na použitie. Môžete si byť istí, že ide o výrobok 100 % šetrný k životnému prostrediu, pretože všetky jeho zložky sú biologicky odbúrateľné. Okrem toho ponúkajú mnoho výhod. Po prvé, hydrogenuhličitan je dezodorant a čistiaci prostriedok. Po druhé, okrem optimalizácie lesku riadu je biely ocot aj prostriedkom na odstraňovanie vodného kameňa. Napokon, citrónový esenciálny olej je veľmi silný dezinfekčný prostriedok. Navyše si vychutnáte jeho príjemnú prírodnú vôňu!

Ak chcete výsledný prací prostriedok prispôsobiť, môžete použiť potravinárske farbivo. Okrem toho je možné použiť aj esenciálny olej s inou vôňou ako citrón. To závisí od individuálnych preferencií. Napríklad ružový grapefruitový esenciálny olej má mnoho výhod: je silným antiseptikom a príjemne vonia. Možno použiť aj zmes mäty a bazalky. Najlepšie na tom je, že tento tip je úsporný, pretože len z 200 ml bežného prostriedku na umývanie riadu získate jeden liter silného umývacieho prostriedku.


Davida
O autorze, Davida
David je šéfredaktorom portálu Ludiaakomy.sk Jeho úlohou je motivovať a viesť redakčný tím, aby vytváral kvalitné a aktuálne informácie zo všetkých oblastí života v domácnosti a záhradkárstva. David je tiež veľkým milovníkom prírody a vždy sa snaží byť v kontakte s prírodným prostredím. Je členom miestneho ochranárskeho združenia a angažuje sa v boji za ochranu a zmiernenie klimatických zmien.