Home » Praktyczne wskazówki » Domáci dezodorant na koberce a odstraňovač zápachu

Domáci dezodorant na koberce a odstraňovač zápachu

Koberce sú obľúbenou krytinou vďaka pohodliu a bezpečnosti, ktoré prinášajú do interiéru.

Ak však tieto dekoratívne doplnky nie sú správne udržiavané, môžu byť skutočným ohniskom nepríjemných pachov. Aby sa tomu predišlo, mali by sa používať dezodoranty a prípravky na ničenie zápachu. Tu sú 3 účinné recepty na udržanie príjemnej vône kobercov.

Recept na dezodorant na koberce na báze esenciálnych olejov

Na tento recept na osviežovač vzduchu budete potrebovať jedlú sódu, bobkový list a esenciálne oleje. Vyberte si eukalyptový olej. Tieto tri zložky vložte do veľkej nádoby. Po zmiešaní posypte koberec zmesou v množstve zodpovedajúcom 2 šálkam. Uistite sa, že ho aplikujete na tú časť koberca, ktorá je silno zapáchajúca.

Potom zmes nechajte 2 hodiny odstáť. To je minimálny čas potrebný na to, aby fungoval. Po uplynutí tohto času môžete prebytočný produkt povysávať a odstrániť. Váš koberec by teraz mal byť zbavený nepríjemných pachov, ktoré vás obťažovali.

Prášok na dezodorizáciu kobercov

Okrem toho, že zbaví váš koberec nepríjemného zápachu, pomôže vám aj v boji proti blchám, švábom a hmyzu. Môže vás tiež zbaviť roztočov. Na jeho výrobu potrebujete

  • 1 šálka diatomitovej zeminy,
  • 1 šálka sódy bikarbóny a
  • 10 až 20 kvapiek esenciálnych olejov podľa vlastného výberu.

Je dôležité poznamenať, že v tomto recepte na dezodorant na koberce nie sú esenciálne oleje povinné. Pri správnom výbere však môžu byť veľmi užitočné. Môžete sa rozhodnúť napríklad pre čajovníkový olej. Je známe, že je účinný proti zápachu a baktériám.

Podobne môžete použiť mätový esenciálny olej, ktorý udržuje niektoré chrobáky na uzde. Ak však máte domáce zvieratá, esenciálny olej nepoužívajte. V opačnom prípade sa u nich môžu objaviť alergie alebo iné ochorenia.

Ak chcete vyrobiť dezodorant v prášku, jednoducho zmiešajte všetky tieto zložky v nádobe. Posypte ním koberec, aby ste sa zbavili nepríjemných pachov.

Ak chcete dosiahnuť plný účinok tohto výrobku, musíte ho nechať pôsobiť cez noc. Po prebudení vysajte. Výrobok nenechávajte pôsobiť dlhšie. V opačnom prípade by to mohlo urýchliť poškodenie koberca.
Recept na dezodorant v spreji na koberce

Tento recept na dezodorant v spreji na koberce nielen odstraňuje nepríjemné pachy z kobercov, ale ich aj eliminuje. Na jeho prípravu budete potrebovať :

  • 10 až 20 esenciálnych kvapiek podľa vlastného výberu (nepovinné)
  • 2 lyžice kuchynskej soli
  • 1 šálka vody a
  • ½ šálky bieleho octu.

Na prípravu je potrebné zmiešať všetky zložky v čistej nádobe s rozprašovačom. Zmes pretrepávajte, kým sa soľ úplne nerozpustí. V tomto recepte vám kuchynská soľ pomôže obnoviť chuchvalce na koberci. Biely ocot uľahčuje vysávaču odstraňovanie nečistôt spôsobujúcich zápach.

Prípravok jednoducho nastriekajte na koberec. Vyhnite sa namáčaniu koberca zmesou a striekaniu na predmety v obývacej izbe vyrobené z určitých materiálov. Podľa časopisu Femme Actuelle by jedlá sóda v zmesi mohla poškodiť materiály, ako je hodváb a ľan.

Pred vysávaním by ste mali nechať domáci dezodorant v spreji zaschnúť na vzduchu. Nezabudnite tiež, že esenciálne oleje sa používajú na zamaskovanie zápachu bieleho octu. Ak nemáte žiadne po ruke, jednoducho nechajte sprej zaschnúť. Zápach bieleho octu potom zmizne.

Ako často a ako mám používať odstraňovače zápachu z kobercov?

Vo všeobecnosti by ste mali používať dezodorant raz týždenne. Pri nanášaní prípravku nepoužívajte viac, ako je potrebné. Ak ide o prášok, je ideálne nasypať na koberec niekoľko štipiek výrobku. Spôsob aplikácie sa môže líšiť v závislosti od oblasti, ktorá sa má dezodorizovať.

Oblasti, ktoré navštevujú domáce zvieratá

Môžete si všimnúť, že vaše domáce zvieratá zanechávajú nepríjemný zápach na miestach, kde sa pohybujú. V týchto prípadoch by ste mali na zapáchajúce miesto koberca nasypať dezodoračný prášok. Potom koberec jemne vyčistite kefou alebo metlou. Nechajte prípravok pôsobiť 15 až 30 minút a potom koberec povysávajte.

Veľmi frekventované mastné oblasti

Časom sa na koberci v oblastiach s vysokou intenzitou pohybu môžu objaviť nevzhľadné škvrny. Môžete sa ich zbaviť pomocou domácich dezodorantov.

Na tento účel ošetrenú oblasť pokropte prípravkom. Potom miesto jemne vydrhnite metlou alebo kefou na drhnutie. Najlepšie výsledky dosiahnete, ak necháte prípravok pôsobiť hodinu alebo, ak môžete, cez noc.

Nakoniec ošetrenú oblasť povysávajte. Vysávanie by sa malo vykonávať metodicky. Vysávač by sa mal pomaly otáčať jedným smerom a potom sa otočiť o 90° a až potom pokračovať vo vysávaní. Postup opakujte, kým sa nevyčistí celá oblasť.

Vozidlá

Pomocou týchto domácich výrobkov môžete zbaviť interiér svojho auta aj pretrvávajúcich pachov. Dezodorant v spreji je na tento účel ideálny. Domáce výrobky sa môžu používať na sedadlá v aute a koberce.

Nábytok

Výrobky používané na dezodorizáciu kobercov možno použiť aj na udržanie sviežosti čalúnenia nábytku. Niektorí ľudia ich považujú za mimoriadne užitočné. Ide o ľudí, ktorí nemajú dostatok času na starostlivosť o svoj nábytok.

Posypte čalúnenie niekoľkými štipkami dezodoračného prášku alebo ho nastriekajte. Potom nechajte výrobok pôsobiť približne 5 minút. Potom vyčistenú oblasť jednoducho vysajete. Nezabudnite, že sprej by ste nemali používať na hodvábne pohovky alebo kožený nábytok.

Niekoľko tipov na použitie

Existuje niekoľko vecí, ktoré môžete urobiť, aby ste sa vyhli nepríjemnému zápachu na koberci. Napríklad koberec by ste mali čistiť denne. Miesta s vysokou návštevnosťou by sa mali čistiť denne. Menej frekventované oblasti by sa mali čistiť aspoň raz týždenne.

Ak máte koberec, ktorý sa dá ľahko premiestniť, neváhajte ho vyvetrať. Môžete ho umiestniť na okenný parapet alebo vonku. Dbajte tiež na kontrolu vlhkosti v dome. Môžete napríklad otvoriť dvere a okná a vyvetrať dom. Tým sa odstráni vlhkosť, ktorá spôsobuje nepríjemný zápach.

Rovnako je najlepšie vyčistiť škvrny na koberci skôr, ako začnete uvažovať o odstránení pretrvávajúcich pachov. To je dôležité, ak na čistenie používate chemické čistiace prostriedky. Väčšina chemikálií má tendenciu priľnúť k mastným škvrnám, čo sťažuje čistenie.

Okrem toho môžete v dome nosiť menej topánok. Je tiež možné ich úplne zakázať. Škvrny a zápachy na koberci sú zvyčajne spôsobené nečistotami pod topánkami.

Nakoniec, pred použitím prípravkov na celú podlahu ich pokropte alebo nastriekajte na malú časť koberca. To vám umožní pozorovať reakciu zmesí na materiály. Potom si môžete lepšie vybrať najvhodnejší produkt.

Teraz máte všetky nástroje, ktoré potrebujete na to, aby ste zbavili svoj koberec pretrvávajúcich pachov pomocou domáceho dezodorizéra. Zhromaždite všetky prísady a začnite pripravovať výrobok.


Davida
O autorze, Davida
David je šéfredaktorom portálu Ludiaakomy.sk Jeho úlohou je motivovať a viesť redakčný tím, aby vytváral kvalitné a aktuálne informácie zo všetkých oblastí života v domácnosti a záhradkárstva. David je tiež veľkým milovníkom prírody a vždy sa snaží byť v kontakte s prírodným prostredím. Je členom miestneho ochranárskeho združenia a angažuje sa v boji za ochranu a zmiernenie klimatických zmien.