Home » Záhrada » Druhy trávy: vlastnosti, použitie a starostlivosť

Druhy trávy: vlastnosti, použitie a starostlivosť

Jednou z rastlín, ktoré potrebujú najviac starostlivosti, aby dobre fungovali, je trávnik. Prírodná tráva zohľadňuje typ klímy, v ktorej rastie, a starostlivosť, ktorá sa jej poskytuje. Existuje niekoľko druhy trávy v závislosti od ich vlastností, použitia a podnebia, v ktorom rastú.

V tomto článku vám povieme o rôznych druhoch tráv a ich hlavných vlastnostiach.

Faktory, ktoré treba zvážiť

okrasná tráva

Pri výbere medzi rôznymi typmi trávnika je veľmi dôležité podnebie a oblasť, v ktorej budeme trávnik vysievať. Pozrime sa, aké sú hlavné faktory a ako ich možno využiť:

 • Klíma, v ktorej žijeme
 • Využitie, ktoré z nej budeme mať
 • množstvo slnka alebo tieňa, ktoré mu poskytnete
 • Typ pôdy, ktorú máme
 • Starostlivosť a čas, ktorý mu chceme venovať.

Typy trávnikov podľa ich použitia

tráva na osobné použitie

Keďže existujú stovky druhov bylín, je ťažké pozrieť sa na vlastnosti jednotlivých druhov a určiť, ktorú z nich si vybrať.

Po prvé, je to je potrebné rozlišovať medzi osobným a profesionálnym použitím. Kúpte si zmes semien alebo trávy do bazéna a premeníte svoju záhradu na zelený raj, z ktorého sa môžete tešiť, alebo ju urobte zelenou po celý rok a využívajte ju na čokoľvek, grilovanie, večere, stretnutia atď. Pozrime sa, aké sú rôzne typy trávnikov podľa ich použitia:

Tráva v bazénoch

Budeme si musieť vybrať medzi prírodnou alebo umelou trávou. Umelá tráva je len vtedy, keď hľadáte pohodlie, ale to bude škoda, pretože odoberie eleganciu dotyku, farby a vône. Taktiež vytvárajú veľa tepla, ktoré je zdrojom množenia baktérií.

Tí, ktorí sa snažia položiť pravú prírodnú trávu, získajú sviežosť a pohodlie vďaka príjemnému pocitu, hygiene (pretože zem všetko filtruje, takže nedochádza k usadzovaniu) atď. Ak chceme do bazéna umiestniť prírodnú trávu, musíme vedieť, že kľúčová je údržba. Môžeme si však vybrať rôzne druhy tráv, ktoré si nevyžadujú veľkú údržbu.

Naša tráva musí spĺňať niekoľko kritérií: odolnosť voči nášľapu, odolnosť voči chlóru, odolnosť voči poveternostným vplyvom v zime aj v lete a príjemná na dotyk pri chôdzi. Keďže neexistuje jediná odroda so všetkými týmito vlastnosťami, najlepšie je vybrať si zmesi osív, ktoré podporujú slabé stránky každej z nich.

Tráva v záhrade

Každý, kto chce v záhrade pestovať prírodnú trávu, chce, aby bola zelená po celý rok, ale bez správnych nástrojov a správnej údržby to môže byť ťažké.

Stránkačas, ktorý musíme investovať na dosiahnutie tohto cieľa, je stredne vysoký, a závisí najmä od kvality pôdy, zavlažovania a počtu kosení trávnika. Tieto druhy tráv sa navzájom dopĺňajú a vytvárajú dokonalý symbiotický vzťah. Odolávajú vysokým teplotám a prostrediu s vysokým obsahom soli, napríklad v pobrežnom podnebí.

Druhy trávy podľa podnebia

druhy trávy

V priebehu času sa vyvinuli rôzne druhy tráv v závislosti od podnebia, v ktorom sa vysievajú. Vo všeobecnej klasifikácii by sme ich však mohli rozdeliť do dvoch hlavných skupín:

 • Prírodná tráva pre teplé podnebie
 • Prírodná tráva pre mierne a chladné podnebie.

Prírodná tráva v teplom podnebí

 • Bermudy: známy aj ako jemná tráva alebo trávnik, je to najčastejšie používaný druh v súkromných záhradách, parkoch a dokonca aj na futbalových ihriskách. Najodolnejšie voči pošliapaniu, horúčave a suchu. Vôbec neznáša mráz.
 • Bahia Grass: táto odroda nevyžaduje veľa zalievania ani úrodnú pôdu a dobre znáša tieň, pretože jej stonky sú husté a tmavozelené. Má hlboké korene, takže dobre odoláva pošliapaniu. Často sa používa na stabilizáciu pôdy.
 • Kikuyu: veľmi hustá širokolistá bylina. Je veľmi rozšírená v pobrežných záhradách Stredozemného mora, pretože odoláva slanej klíme, horúčavám a suchu. Vďaka svojej hustote je najodolnejší voči pošliapaniu. Keďže rastie veľmi rýchlo, odporúča sa ho často kosiť.

Prírodné trávy v stredne chladnom a chladnom podnebí

 • Agrostis: vyznačuje sa schopnosťou znášať veľmi nízke kosenie a má vzhľad koberca. Je to veľmi jemná tráva, ktorá zriedkavo žltne, pretože odoláva extrémnym klimatickým podmienkam.
 • Kostrava: V prípade kostravy (Festuca) je odroda Arundinacea tmavozelená trvalka, ktorá je veľmi odolná voči akýmkoľvek chorobám pri nízkych teplotách, a ak to nestačí, platí to aj v horúcom podnebí a pri nedostatku vody. Nevyžaduje si veľkú údržbu a je dobre udržiavaný.
 • Ray-Grass: je jedným z najrýchlejšie rastúcich druhov trávy a používa sa v oblastiach s problémami s regeneráciou. Jej listy sú veľmi tenké a husté, pomerne jasne zelené. Je odolná voči chladu a teplu, ale neznáša sucho a nedostatok vody, preto ju treba hýčkať a konzumovať. Široko sa využíva ako nutrične kvalitné krmivo.

Použite

Pozrieme sa na rôzne spôsoby využitia východoindického jazyka:

 • Dekoratívne použitie: na dekoratívne účely by sme mali vyberať odrody s veľmi jemnými, hustými a silnými listami. Zrejmým príkladom je záhrada s prírodným trávnikom. Väčšina spoločností má sklady alebo budovy určitej veľkosti, pretože po nich chodí málo ľudí. Úroveň potrebnej starostlivosti je pomerne vysoká.
 • Športové využitie: Jeho výhodou je, že si s ním môžete nielen vychutnať krásnu scenériu, ale aj vydržať všetko, čo s ním chceme robiť. Udržujte tempo, pes beží, lopta. Sú to aj odrody odolnejšie voči škodcom.
 • Osobné použitie: Pod osobným použitím rozumieme trávnik celej rodiny, ktorý môžu deti pošliapať, rozsypať a použiť na žartíky. A nebudete mať veľa času, aby ste sa jej venovali – rodina je na prvom mieste. Musí byť odolný.

Tento proces berte vážne: pred výsadbou pripravte pôdu, prevzdušnite ju a vyberte dobrý substrát. Zvážte množstvo slnečného svetla, ktoré záhrada dostáva. Napríklad tráva je ideálna do suchých oblastí. Starostlivosť by ste mali prispôsobiť typu osiva, ktoré ste si vybrali. Nebojte sa, dajte mu čas na vyklíčenie. Záhradkárstvo je pomník trpezlivosti.

Dúfam, že sa vďaka týmto informáciám dozviete viac o rôznych typoch trávnikov.


Davida
O autorze, Davida
David je šéfredaktorom portálu Ludiaakomy.sk Jeho úlohou je motivovať a viesť redakčný tím, aby vytváral kvalitné a aktuálne informácie zo všetkých oblastí života v domácnosti a záhradkárstva. David je tiež veľkým milovníkom prírody a vždy sa snaží byť v kontakte s prírodným prostredím. Je členom miestneho ochranárskeho združenia a angažuje sa v boji za ochranu a zmiernenie klimatických zmien.