Home » Záhrada » Fascinujúce záhrady: 6 nápadov, ako ich napodobniť vo vašej záhrade

Fascinujúce záhrady: 6 nápadov, ako ich napodobniť vo vašej záhrade

Pri kúpe domu sa čoraz viac ľudí rozhoduje pre dom s malou záhradou. Je to spôsob, ako si vytvoriť priestor, ktorý im umožní relaxovať a zabudnúť na problémy a zároveň sa cítiť v jednote s prírodou. Ale viete, ako vytvoriť fascinujúce záhrady?

Či už ide o malú alebo veľkú záhradu, nie je ťažké ju jednoducho zariadiť tak, aby ste pri pohľade na ňu nemohli odtrhnúť zrak a chceli v nej zostať celé hodiny bez toho, aby ste si vyčítali, že strácate čas. Ale keďže každý má iný vkus, zdobenie krásnej záhrady môže byť také či onaké. Čo tak dať vám niekoľko nápadov na očarujúce záhrady?

Čo by mala mať pôvabná záhrada

Nápady pre vonkajší priestor

Zdroj: pinterest

Pôvabná záhrada sa neriadi žiadnymi pravidlami. V skutočnosti všetko závisí od vášho vkusu, rozpočtu a od toho, koľko chcete záhrade venovať. Ale či už je plná zelene a farieb, alebo monotónnejšia, všetky budú mať to zvláštne čaro.

Vo všeobecnosti existujú niekoľko prvkov, ktoré by mali byť v záhradách vždy prítomné. Na jednej strane vegetácia, či už v podobe stromov, kvetináčov, zemných rastlín… Je dôležitá, pretože hovoríme o záhrade. Ďalším základným prvkom fascinujúcej záhrady je voda. Nielen preto, že ju rastliny potrebujú k životu, ale aj preto, že voda je prvok, ktorý znamená čistotu, pokoj a pohodu. A v záhrade si najviac želáme nájsť útočisko pokoja a odlúčenia.

Malá záhrada

Očarujúce nápady na záhradu, aby ste mali doma kúsok kúzla

Očarujúce nápady na záhradu pre kúsok kúzla vo vašom dome

Teraz, keď už máte predstavu o tom, čo je to pôvabná záhrada, čo keby sme vám poskytli niekoľko nápadov, ako by mala vyzerať, aby ste ju mohli zopakovať vo svojom vlastnom dome? Naozaj neexistuje žiadne písané (ani vyslovené) pravidlo, ako by mala vaša záhrada vyzerať; mala by zodpovedať vášmu životnému štýlu, osobnosti a vkusu. Odtiaľto sú viacero kombinácií, z ktorých si môžete vybrať, ktorý z nich bude váš?

Očarujúca záhrada s dekoratívnymi prvkami

Očarujúce nápady na záhradu pre kúsok kúzla vo vašom dome

Zdroj: Pinterest

V tomto prípade by sme mohli myslieť na hrnce, ale prečo nejsť ďalej? Kvetináče umiestnené na zemi alebo zavesené na stenách sú v poriadku. Ak však chcete, aby vaša záhrada zaujala, musíte byť trochu kreatívnejší.

Čo napríklad starý bicykel ako dekorácia? Môžete naň umiestniť stojany na kvetináče a nechať kvetináče zdobiť samotný bicykel (nie je nič lepšie ako použiť popínavé rastliny, ktoré po čase zakryjú rám bicykla a vyzerajú ako „prírodný“ bicykel).

Ďalšou možnosťou je trakař, ktorý možno naplniť kvetináčmi alebo dokonca zeminou a osadiť rastlinami.

Vo všeobecnosti ide o to. zdôrazniť dekoratívne prvky, ale napodobniť ich rastlinami (napr. ich použitím na výrobu kvetináčov alebo kvetináčov).

Očarujúce kamenné záhrady

Čarovné nápady na záhradu pre kúsok kúzla vo vašom dome

Zdroj: Pinterest

Kamene, podobne ako drevo, sú jedným z najbežnejších prírodných prvkov v prírode. Ich použitie v záhrade by nebolo nerozumné. Okrem toho existuje niekoľko spôsobov, ako to urobiť. Napríkladkamene možno použiť na vytvorenie cesty, vytvoriť „nábytok“, ako sú stoly, stoličky atď., alebo dokonca s kameňmi vytvoriť fontánu (alebo miesto, kde sú kamene skutočnými protagonistami).

Pieskové záhrady

Tieto záhrady sú známe skôr ako zenové záhrady, v ktorých je namiesto trávnika vrstva jemného piesku, ktorú môžete premiestňovať a vytvárať z nej tvary podľa nálady. Nie sú veľmi časté, ale mnoho ľudí im podľahne, pretože sú dobrou relaxačnou technikou, najmä po náročnom pracovnom dni.

Môžete na dotvorenie dekorácie použite rastliny a kamene, rovnako ako voda, pretože je jedným z najprirodzenejších a najzákladnejších prvkov. Ak si neviete predstaviť, že by sa vaša záhrada stala zenovou záhradou, zvážte, či ju umiestniť len do jednej časti záhrady.

Záhrady s recyklovanými prvkami

Čoraz viac dbáme o životné prostredie, a preto sme pri vyhadzovaní vecí opatrnejší, pretože sa im snažíme dať druhý život a čo najviac ich recyklovať.

Preto sa nádoby, fľaše, kolesá… dajú použiť na zdobenie záhrady veľmi zaujímavým spôsobom a priniesť jeden štýl medzi moderným a originálnym do vašej záhrady. Našiel by sa niekto, koho by napadlo použiť plastové fľaše, natrieť ich a použiť ako kvetináče pre rastliny? Alebo že by sa pneumatiky od auta dali použiť na pestovanie popínavých alebo kvitnúcich rastlín?

Záhrada s vodou ako hlavným hrdinom

Záhrada s vodným prvkom

Predstavte si záhradu. Je prázdna a vy začnete tým, že ju pokryjete trávnatou prikrývkou. Na tri steny ohraničujúce priestor umiestnite niekoľko rastlín v rôznych výškach. A uprostred veľká fontána alebo jazierko, ktoré je plné rýb a iných drobných živočíchov. Viete si predstaviť, aké exotické by to mohlo byť?

Nie je ťažké predstaviť si takúto očarujúcu záhradu. Aj keď je priestor malý, môžete umiestniť ho do rohu miestnosti a obklopiť ho vegetáciou. akoby ste vytvárali akúsi vodnú svätyňu. Časom nadobudne magický vzhľad.

Kombinovaná záhrada

Krásne záhrady

Zdroj: Pinterest

Čo by ste povedali, keby som vám povedal, aby ste si vytvorili kombinovanú záhradu? Konkrétne hovoríme o záhrade, v ktorej sa kombinujú kamene a vegetácia. Napríklad umiestnenie kamenného okraja okolo záhrady, ktorý ju ohraničí, ako aj chodník na prechádzanie záhradou. A do medzier vložte trávnik, do jednej skupinu rastlín, do druhej strom….

Týmto spôsobom robíte vytvorte si vo svojej záhrade priestor a podľa nálady si v ňom nájdete miesto na návštevu.. Ak máte dostatok priestoru, môžete v každej z týchto oblastí umiestniť miesto na odpočinok (stoličku, lavičku…).

Ako vidíte, existuje veľa fascinujúcich možností záhrad. Nenechajte sa zmiasť prídavným menom, pôvabná záhrada je pre vás každá záhrada, v ktorej sa cítite dobre.


Davida
O autorze, Davida
David je šéfredaktorom portálu Ludiaakomy.sk Jeho úlohou je motivovať a viesť redakčný tím, aby vytváral kvalitné a aktuálne informácie zo všetkých oblastí života v domácnosti a záhradkárstva. David je tiež veľkým milovníkom prírody a vždy sa snaží byť v kontakte s prírodným prostredím. Je členom miestneho ochranárskeho združenia a angažuje sa v boji za ochranu a zmiernenie klimatických zmien.