Home » Praktyczne wskazówki » Jedlá sóda na čistenie: jej mnohé vlastnosti

Jedlá sóda na čistenie: jej mnohé vlastnosti

Jedlá sóda sa môže stať vaším najlepším priateľom, ktorý vám umožní čistiť prirodzenejšie bez toho, aby ste museli mať v skrinkách desiatky produktov.

Jedlá sóda: prírodný a ekologický produkt

Ak hľadáte prírodný a ekologický produkt na čistenie domácnosti, prášok z jedlej sódy je ideálnym riešením.

Ide totiž o výrobok, ktorý je úplne biologicky odbúrateľný a nemá žiadny negatívny vplyv na životné prostredie. Ak sa teda rozhodnete používať sódu bikarbónu vo svojom každodennom živote, jej používanie nebude mať žiadny vplyv na planétu. V čase, keď sa mnohé výrobky pre domácnosť skladajú z mnohých chemikálií, ktoré nie sú vôbec biologicky odbúrateľné, a preto sú škodlivé pre planétu, je tento výrobok zázrakom.

Ak chcete postupne používať výrobky, ktoré sú prospešné pre planétu, jedlá sóda je prvou položkou na zozname výrobkov, ktoré sa považujú za ekologické a organické. Navyše nebudete veriť, čo tento výrobok dokáže urobiť pre vaše domáce upratovanie. To uvidíme teraz. Pozývame vás odhaliť tajomstvo tohto zázračného produktu.

Ideálny produkt na dezodorizáciu

Chcete odstrániť zápach z potrubia, topánok a mačacieho steliva? Prášok z jedlej sódy je popredným produktom na prirodzené odstraňovanie všetkých druhov silných pachov.

Bikarbonát blokuje rast niektorých baktérií, ktoré sú zodpovedné za vznik potu. Pomáha kontrolovať kyslosť, ktorá je niekedy príčinou nepríjemného zápachu v každodennom živote.

Ak vám napríklad silno zapáchajú nohy, môžete si do tenisiek nasypať púder. Pomôže to znížiť zápach a udržať topánky v dobrom stave.

Ak sa vám zdá, že vaša bielizeň má dosť rušivý zápach, môžete proti nemu použiť tento prírodný produkt. Ak chcete odstrániť zápach, vložte polievkovú lyžicu prášku do priehradky na zmäkčovač tkanín v práčke. Potom bude fungovať aj pri praní oblečenia. Vaše oblečenie vyjde z práčky bez zápachu.

Jedlá sóda a jej čistiaca sila

Jedlá sóda a jej čistiace schopnosti

Dezodoračná sila tohto prášku nie je jediná. Jedným z trikov, ktoré možno použiť so sódou bikarbónou, je jej schopnosť pomôcť vám pri vyzliekaní.

Ak potrebujete odizolovať drevenú dosku, napríklad okenicu, alebo odstrániť etiketu z pohára, tento prírodný produkt je jedným z trikov, ktoré musíte vyskúšať.

Ak hľadáte úplne prírodný odstraňovač náterov, ktorý sa rozpúšťa vo vode, tento produkt je vhodný pre vašu ďalšiu činnosť typu „urob si sám“.

Ak chcete napríklad odstrániť farbu z dreva, jednoducho naň nasypte niekoľko polievkových lyžíc hydrogenuhličitanu. Drevo by sa malo najprv mierne navlhčiť, aby sa nepoškodilo. Druhým krokom je pridanie bieleho octu (váš druhý najlepší priateľ). Tým sa zvýši účinnosť a dosiahne optimálny výsledok. Potom musíte počkať 10 minút, aby hydrogenuhličitan a ocot spolu pôsobili.

Keď zmes necháte pôsobiť, môžete začať drevo drhnúť. Na čisté odstránenie farby je ideálny štetec s pomerne tuhými štetinami. Na správne odstránenie farby musíte drhnúť s veľkou intenzitou. Po týchto krokoch by ste mali mať úplne čistú a novú drevenú dosku pripravenú na nový náter farbou alebo lakom.

Jedlá sóda pomáha predchádzať plesniam

Hydrogénuhličitan zabraňuje vzniku plesní

Čo keby sme vám povedali, že tento prášok zabraňuje aj vzniku plesní vo vlhkých miestnostiach vášho domova? Možno si myslíte, že je to nemožné, pretože hydrogenuhličitan sa už osvedčil a môže vám pomôcť pri mnohých každodenných úlohách. Tento malý zázračný výrobok vám však môže pomôcť zbaviť sa aj plesní, najmä v kúpeľni.

Niekedy sa v sprche alebo pozdĺž vane časom objavia škvrny od plesní. Ak sa ich chcete zbaviť, vezmite si špongiu, starú zubnú kefku a jedlú sódu.

Prečítajte si: Ako odstrániť pleseň pomocou jedlej sódy?

Preto môžete kĺby pozdĺž vane posypať niekoľkými lyžicami jedlej sódy. Pre ešte väčšiu účinnosť pridajte trochu bieleho octu a potom ho rozotrite špongiou, aby sa pleseň rozniesla po celom povrchu. Potom môžete odstrániť najodolnejšie škvrny od plesní pomocou zubnej kefky. Opláchnite vodou a váš kúpeľ bude ako nový!

Tento prírodný produkt je ideálny na odstraňovanie plesní a baktérií, ktoré spôsobujú rast plesní. Je to najúčinnejšie a najekologickejšie dostupné riešenie.

Tento prášok je tiež skvelým odstraňovačom škvŕn na oblečení a iných tkaninách.

Dokonalý odstraňovač škvŕn na všetky druhy škvŕn

Perfektný odstraňovač škvŕn na všetky druhy škvŕn

Ako vidíte, hydrogenuhličitan je vaším záchrancom aj v tých najťažších situáciách. Možno ste práve zašpinili svoj obľúbený top paradajkovou omáčkou alebo vínom, nepanikárte.

Tento výrobok je ideálny na odstraňovanie aj tých najodolnejších škvŕn, aby vaše oblečenie zostalo čisté a vyzeralo čo najlepšie. Ak každý deň zašpiníte nejaký kus oblečenia alebo poťah pohovky, vezmite si prášok a vedro horúcej vody. Na približne 4 litre vody použite 130 g hydrogenuhličitanu. Natrite trochu na škvrnu a nechajte ju vo vedre cez noc vsiaknuť. Na druhý deň ráno vložte oblečenie do práčky a máte hotovo.

V prípade odolných škvŕn existuje ďalšie riešenie. Zmiešajte polievkovú lyžicu sódy bikarbóny s bežným pracím prostriedkom. Potom škvrnu vydrhnite zubnou kefkou. Škvrna úplne zmizne pôsobením hydrogénuhličitanu a čistiaceho prostriedku. V prípade veľmi odolných škvŕn môžete pridať aj trochu šarlátovej vody.

Preto je ideálnym produktom na obnovenie krásy vášho obľúbeného oblečenia. Takto sa nebudete musieť zbavovať svojho milovaného oblečenia.

Výroba vlastných výrobkov pre domácnosť z jedlej sódy

Na čistenie riadu, niektorých povrchov v kuchyni alebo jedálenského stola si môžete vyrobiť vlastné prostriedky pre domácnosť. Prečo si na začiatok nezačať vyrábať vlastný viacúčelový produkt? Tento čistiaci prostriedok môžete používať na každodenné čistenie stola alebo pracovnej dosky.

Na jeho prípravu potrebujete :

  • Jedlá sóda (samozrejme)
  • Voda
  • Čierne mydlo
  • Nádoba s rozprašovačom
  • Lievik

Ide teda o položky, ktoré sú dostupné pre každého za veľmi nízku cenu. Tento viacúčelový čistiaci prostriedok je navyše ekologický a predovšetkým úsporný a jeho výroba trvá len tri minúty. Prvým krokom je naplniť ¾ nádoby teplou vodou. Potom umiestnite lievik a pridajte polievkovú lyžicu sódy bikarbóny. Potom do zmesi pridajte dve polievkové lyžice čierneho mydla. Nakoniec pridajte vodu, aby ste naplnili nádobu. Dobre pretrepte, váš čistiaci prostriedok na rôzne povrchy je pripravený!

Do zmesi môžete pridať niekoľko kvapiek čajovníkového alebo levanduľového esenciálneho oleja, aby ste jej dodali príjemnú vôňu. Nie je to však povinné.

Je tiež možné vyrobiť si vlastný prostriedok na umývanie riadu, aby ste mohli umývať riad prirodzene každý deň. Ak si chcete vyrobiť vlastný prostriedok na umývanie riadu, vezmite si so sebou :

  • Jedlá sóda
  • Biely ocot
  • Esenciálny olej, napríklad citrónový alebo eukalyptový.
  • Kontajner
  • Lievik

Rovnakým spôsobom ako v predchádzajúcom recepte pridajte do nádoby s pracím prostriedkom polievkovú lyžicu a ½ šálky bieleho octu. Lievik vám pomôže správne vložiť výrobky do nádoby bez toho, aby ste ich museli odkladať. Potom môžete pridať asi 15 kvapiek esenciálneho oleja podľa vlastného výberu, napríklad citrónového. Nakoniec nádobou silno potraste, aby sa zložky premiešali.

Na čistenie riadu pomocou tohto domáceho prostriedku na umývanie riadu vyberte drevenú kefu na odmasťovanie hrncov a panvíc po varení. Tieto dva výrobky z jedlej sódy vám dokonale pomôžu pri každodennom čistení vašej domácnosti. Účinný odstraňovač vodného kameňa si môžete vyrobiť aj zmiešaním octu s vodou a jedlou sódou. Toto sú najdôležitejšie čistiace prostriedky pre čistý domov.

Teraz už viete všetko o sile tohto zázračného produktu! Teraz ho už len stačí zaradiť do svojej každodennej rutiny, aby ste čistili minimalisticky, ekologicky a úsporne.


Davida
O autorze, Davida
David je šéfredaktorom portálu Ludiaakomy.sk Jeho úlohou je motivovať a viesť redakčný tím, aby vytváral kvalitné a aktuálne informácie zo všetkých oblastí života v domácnosti a záhradkárstva. David je tiež veľkým milovníkom prírody a vždy sa snaží byť v kontakte s prírodným prostredím. Je členom miestneho ochranárskeho združenia a angažuje sa v boji za ochranu a zmiernenie klimatických zmien.