Home » Záhrada » Kamenné záhrady: nápady pre záhradu pri vašom dome

Kamenné záhrady: nápady pre záhradu pri vašom dome

Jedným z najobľúbenejších materiálov pri zdobení záhrad je kameň. Vďaka elegancii, poriadku a dokonca kontrastu, ktorý vytvárajú vo vzťahu k zemi alebo rastlinám, ich mnohí používajú na ohraničenie výsadieb, vytvorenie ciest alebo im jednoducho dodávajú kľukatý tvar. Kamenné záhrady sú v súčasnosti v móde.

Ale ako by mali byť skonštruované, aký druh kamenných záhrad je najlepší a Je potrebné pred ich nastavením niečo zvážiť? Zistite všetko, čo potrebujete vedieť o tejto téme.

Prečo si vybrať kamenné záhrady

Prečo si vybrať kamenné záhrady

Predstavte si dve záhrady. Jeden z nich je celý zelený od trávnika. Je posiata niekoľkými rastlinami a vyzerá veľmi „prirodzene“. Druhá časť má prevažne kamennú výzdobu, s cestičkou z veľkých, širokých kameňov a po oboch stranách so zvlnenými obrubami s rastlinami uprostred. Ktorý sa vám páči najviac?

Verte či nie, obidve si vyžadujú údržbu, ale pravdou je, že trávnaté záhrady spotrebujú veľa vody a musíte sa o ne starať, aby zostali zelené a svieže.

S kamennými záhradami je to však inak. Štrk, kamienky, malé skaly alebo akékoľvek malé kamene sú veľmi vhodnou pokrývkou pôdy. pre záhradu, vďaka čomu si zachováva svoj tvar a zostáva nenarušená aj bez extrémnej starostlivosti.

Preto sa pre ne rozhoduje čoraz viac ľudí:

  • Ich údržba je veľmi jednoduchá.
  • Umožňujú vytvárať rôzne tvary.
  • Použite kamene rôznych veľkostí, tvarov a farieb, aby ste svoju záhradu zjednotili.

Čo by ste mali zvážiť pred vytvorením záhrady z kameňov

Čo treba zvážiť pred vytvorením kamennej záhrady

Skôr ako začnete záhradu zdobiť kameňmi, mali by ste vedieť, že je potrebné pripraviť pôdu, aby ste sa vyhli problémom v budúcnosti, najmä pre rastliny.

Je potrebné najmä na vyrovnanie terénu, alebo aspoň čo najrovnejší, bez vlnoviek a priehlbín. Áno, môžete ich vyplniť kameňmi a stačí, ak ich dáte na jednu stranu viac ako na druhú, ale ak sa vám to podarí hneď na začiatku, je to oveľa lepšie.

Ďalším krokom je položenie bariéry proti burine. O a sieť proti riasam. Tvorí ju tkanina, ktorá zabraňuje rastu rastlín a nedovoľuje im cez ňu prejsť. Čo s tým získate? No, to je jednoduché, pomôže vám to zabrániť tomu, aby medzi kameňmi rástla burina, alebo aby sa stali súčasťou samotnej vegetácie, a áno, súčasťou dekorácie, ktorú ste sa tam rozhodli umiestniť.

Ďalšie, musíte si vybrať typ kameňov, ktoré chcete použiť. Nielen z hľadiska farby, ale aj z hľadiska veľkosti, použitia atď. Ak chcete napríklad vytvoriť kamenný potok, potrebujete malé kamene, najlepšie v modrastých odtieňoch. Na druhej strane, ak ich chcete použiť ako dlažobné kocky na vyznačenie cesty, najlepšie sú ploché a široké.

Keď máte všetko potrebné, je čas pustiť sa do práce a my vám ponúkame niekoľko nápadov na kamenné záhrady.

Nápady na chladné kamenné záhrady

Nápady na chladné kamenné záhrady

Existuje mnoho možností kamenných záhrad. Všetko závisí od priestoru, ktorý máte k dispozícii, od toho, ako chcete, aby sa kamene dostali do centra pozornosti, a od toho, ako ste kreatívni. Ak sa však chcete pozrieť na niekoľko príkladov, ponúkame vám ich nižšie.

Potok z kameňov

Je pravda, že nepatrí k najbežnejším, ale práve preto bude v záhrade vynikať. Ak máte veľkú záhradu, môžete si vyznačiť tok potoka, a to zvlneným spôsobom, dokonca aj jeho vedením cez drevený most.

Najlepšie sú kamene, ako sú kamienky alebo malé kamene, ktoré simulujú vodný tok (čo znamená, že ak sú modré, biele alebo sivé, budú perfektné). Nemali by ste na ne však umiestňovať žiadnu vegetáciu.

Ďalšou obmenou tejto dekorácie je naplnenie „rieky“ vodou. Pokiaľ máte dobrý systém, nebol by to zlý nápad a mohli by ste sa tiež pohrať s návratom vody, aby ste používali vždy tú istú vodu a nepoškodzovali životné prostredie.

Cesta z kameňov

Slávne dlažobné kocky. V skutočnosti sa dajú položiť rôznymi spôsobmi, od vytvorenia záhradnej cestičky s kameňmi rôznych veľkostí a tvarov na chôdzu až po použitie veľkých kameňov na označenie krokov z bodu A do bodu B.

Je to praktický spôsob, ako sprístupniť záhradu, a navyše môžete označiť cestu a osvetliť ju pomocou príslušenstva, ako sú stĺpy verejného osvetlenia, stĺpiky atď.

Záhrady s veľkými kameňmi

Veľké kamene umožňujú dve možnosti: buď ich použijete ako konštrukciu, napr. na schody, most atď., alebo ich použijete ako budovu.

Odporúčame však vyberte si veľké, asymetrické skalypretože dodajú vašej záhrade viac osobitosti a charakteru.

Kamenné záhrady vo vzoroch

Máme na mysli práve použitie kameňov rôznych odtieňov na vytvorenie dizajnu ako takého. Tie sú zvyčajne s kvetinovými vzormi, a to vám tiež umožní vysadiť rastliny, ktoré simulovať dizajn, ktorý vytvoríte pomocou kameňov..

Pravdou však je, že z hľadiska dizajnu existuje veľa možností, pretože môžete použiť aj orientálne symboly alebo čokoľvek, čo vás napadne.

Zenové záhrady

Čo tak vybudovať zenovú záhradu? Tento používa piesok, ale môže byť vyrobené na tiež s malými kameňmi. Okrem toho je možné umiestniť niektoré rastliny, ako sú orchidey, lotosové kvety, bambus…, ktoré sú pre tieto záhrady typické.

Ochrana rastlín

Predstavte si, že vymedzíte časť záhrady pre rastliny. Aby ste ich ochránili a zabránili vyplavovaniu pôdy, môžete na ne položiť kamene. Na trhu sú špeciálne kamene, ktoré zadržiavajú vlhkosť, vďaka čomu ich budete menej zalievať a okrem iného im pomôžu dlhšie si udržať tvar.

Vymedzenie priestorov

Kamenné záhrady možno použiť aj na ohraničenie priestorov, napr. rôznymi rastlinnými druhmi.alebo s rôznym využitím záhrady.

Napadajú vás ďalšie nápady na kamenné záhrady?


Davida
O autorze, Davida
David je šéfredaktorom portálu Ludiaakomy.sk Jeho úlohou je motivovať a viesť redakčný tím, aby vytváral kvalitné a aktuálne informácie zo všetkých oblastí života v domácnosti a záhradkárstva. David je tiež veľkým milovníkom prírody a vždy sa snaží byť v kontakte s prírodným prostredím. Je členom miestneho ochranárskeho združenia a angažuje sa v boji za ochranu a zmiernenie klimatických zmien.