Home » Praktyczne wskazówki » Kontrolný zoznam: týždenné čistenie kuchyne

Kontrolný zoznam: týždenné čistenie kuchyne

Kuchyňa je srdcom domácnosti a mala by byť miestom, kde sa pri príprave jedál pre rodinu cítite uvoľnene a pohodlne. V skutočnosti sa však kuchyňa môže rýchlo stať neprehľadným a neporiadnym priestorom, ak sa o ňu správne nestará.

Vo väčšine miestností vášho domova sa môžete na prvý pohľad (alebo čuchom) rozhodnúť, či je potrebné ich vyčistiť. Zatuchnuté pachy alebo špinavé povrchy v obývačke či na chodbe nie sú príjemné, ale nemajú rovnaké dôsledky. Keď v kuchyni niečo zapácha, často to priťahuje domácich škodcov. A samozrejme, príprava jedla v špinavej miestnosti nikdy nie je dobrý nápad.

Nezanedbávajte upratovanie kuchyne, aj keď nemáte čas upratovať spálne alebo obývačku každý týždeň. Ak sa zbavíte mastnoty a omrviniek, zvyšok domu bude vyzerať reprezentatívnejšie. Ak však chcete mať kuchyňu naozaj čistú a efektívne upratanú, použite tento týždenný kontrolný zoznam na upratovanie kuchyne.

Vo veľkej kuchyni trvá celý kontrolný zoznam približne hodinu, v menšej kuchyni menej času. Môžete to urobiť naraz alebo si to rozdeliť na jeden alebo dva úseky na každý deň v týždni. V každom prípade si po dokončení upratovania kuchyne pomocou tohto kontrolného zoznamu môžete byť istí, že ste svoju prácu vykonali dôkladne a na nič ste nezabudli.

Potrebné vybavenie a materiály:

  • Box alebo vrece na zber odpadu
  • Utierky z mikrovlákna
  • Prachovka s dlhou rukoväťou (voliteľná)
  • Univerzálny čistič
  • Jemný čistiaci prostriedok
  • Čistič okien
  • Metla alebo vysávač
  • Mop
  • Čistič podláh

Kroky na čistenie kuchyne

1. Zaobchádzajte s odpadkami a neporiadkom.

Vezmite si tašku a pozbierajte všetko z inej miestnosti. Vrecko odložte, kým nedokončíte čistenie. Potom upratujte veci, ktoré sa povaľujú na pulte a mali by byť v zásuvkách alebo v skrinkách. Vyhoďte aj všetky nájdené odpadky a pokračujte, kým nie sú pult a stôl prázdne.

2. Vyprázdnite drez.

Umyte riad alebo ho vložte do umývačky riadu. Drez zatiaľ nedrhnite: len ho vyprázdnite, aby ste si uvoľnili miesto na prácu.

3. Čistite zaprášené miesta.

Vezmite si prachovku s dlhou rúčkou a použite ju na lopatky stropných ventilátorov, na vrchné časti skriniek a chladničiek, aby ste odplašili pavúky, na žiarovky vstavaných svietidiel a na okraje okien. Nesnažte sa tieto miesta udržiavať bez škvŕn – ide skôr o povrchové čistenie – ale vysajte ich, aby ste sa zbavili prachu.

4. Vyčistite znečistené miesta.

Na čistenie kuchynského stola a stoličiek použite utierku z mikrovlákna a univerzálny čistiaci prostriedok. Potom utrite dvierka skriniek a čelá zásuviek, čelá spotrebičov, varnú dosku a digestor. Zotrite všetky škvrny na podlahe rúry. Nezabudnite handričku často oplachovať, aby ste odstránili prach, a ak sa začne špiniť, vymeňte ju.

5. Vyčistite pracovnú dosku.

Malé spotrebiče vytiahnite dopredu, utrite ich zo všetkých strán a potom utrite miesto, kde zvyčajne sedia, aby ste odstránili prípadnú mastnotu alebo usadený prach. Postriekajte a utrite aj vypínače svetiel a kľučky dverí v kuchyni.

6. Vyčistite mikrovlnnú rúru.

Ak máte gramofón, vyberte ho a umyte. Potom vnútro mikrovlnnej rúry utrite vlhkou handričkou z mikrovlákna a otočný tanier vymeňte. (Takto sa čistí naozaj špinavá mikrovlnná rúra, ak nestačí len utrieť).

7. Zbavte sa pokazených potravín.

Prejdite chladničku a vyhoďte všetky zvyšky, pokazené produkty alebo potraviny, ktoré začínajú zapáchať. Vyčistite všetky rozliate tekutiny na policiach chladničky alebo na podlahe. Je tiež vhodný čas na výmenu papierových utierok v zásuvkách na zeleninu a mäso.

8. Vyčistite drez.

Súčasťou každodenného upratovania je rýchle vyčistenie drezu. Ak bola umývačka riadu plná, mali by ste ju teraz, keď je prázdna, rýchlo vyčistiť teplou mydlovou vodou a handričkou z mikrovlákna. Na odstránenie škvŕn ho pretrite jemným čistiacim prostriedkom pre domácnosť.

9. Čistite sklenené povrchy.

Pomocou handričky z mikrovlákna a čistiaceho prostriedku na sklo pre domácnosť vyleštite vnútornú stranu okien, predné strany obrazov a všetky ostatné sklenené povrchy v miestnosti.

10. Vyneste odpadky.

Ak je pekný deň, vysypte kôš von. Nechajte ho vysušiť na vzduchu a slnko ho tiež vydezinfikuje. Ak je dno koša často lepkavé, skúste ho vystlať starými novinami a potom naň nasypte vrstvu sódy bikarbóny. Papier zachytí kvapky a jedlá sóda ich pomôže absorbovať a zároveň odstráni zápach.

11. Vyčistite podlahu.

Čistenie podlahy v kuchyni je posledným krokom k tomu, aby bolo všetko na svojom mieste. Zdvihnite všetky rohože, koberce a stoličky, ktoré vám prekážajú. Pomocou prachovky s dlhou násadou pozametajte podlahové lišty a potom pozametajte alebo povysávajte. Nakoniec podlahu vytrite čistiacim prostriedkom pre domácnosť alebo obľúbeným čistiacim prostriedkom a nechajte ju zaschnúť, kým všetko vrátite na svoje miesto.


Davida
O autorze, Davida
David je šéfredaktorom portálu Ludiaakomy.sk Jeho úlohou je motivovať a viesť redakčný tím, aby vytváral kvalitné a aktuálne informácie zo všetkých oblastí života v domácnosti a záhradkárstva. David je tiež veľkým milovníkom prírody a vždy sa snaží byť v kontakte s prírodným prostredím. Je členom miestneho ochranárskeho združenia a angažuje sa v boji za ochranu a zmiernenie klimatických zmien.