Home » Záhrada » Ktoré rastliny umiestniť na slnečný balkón

Ktoré rastliny umiestniť na slnečný balkón

Leto zaplaví mesto svetlami, farbami a intenzívnejšími vôňami. Príroda žiari a dni príjemne plynú medzi mnohými aktivitami vonku. Toto ročné obdobie je zároveň najlepším obdobím na zdobenie balkóna. Obytný a útulný vonkajší priestor je ideálnym miestom na obdivovanie nádherného západu slnka. Ideálne prostredie na príjemný letný večer v spoločnosti priateľov, rodiny a partnerov. Na vybavenie tohto miesta s vkusom, originalitou a eleganciou možno použiť mnoho riešení. Balkóny sa často považujú za anonymné skladovacie priestory. Napriek tomu môžu získať nečakanú krásu, ak sa o ne staráte s vášňou a oddanosťou. Na vylepšenie terasy možno použiť mnoho nápadov bez veľkých finančných nákladov. Aj predmety z druhej ruky sa dajú použiť napríklad na vytvorenie malej vonkajšej obývačky. Na druhej strane, so stolom si môžete vychutnať chutné večere v oveľa pôvabnejšom prostredí. Ideálnym riešením pre vonkajší nábytok je črepníkové rastliny a kvety. Malá domáca záhrada je prianím každého, kto žije v chladnom, anonymnom paneláku. Osobná zelená oáza je realizovateľný projekt, ktorý môže uskutočniť každý. Jediným obmedzením je dostupný priestor a slnečné žiarenie. Problémy sa dajú ľahko prekonať, keď túžba po malej záhrade prevládne nad všetkými ťažkosťami. Balkón sa môže stať výnimočným priestorom a my teraz zistíme, ktoré rastliny sú na tento účel najvhodnejšie.

Ako premeniť balkón na nádhernú a očarujúcu zelenú oázu?

Pred vyhodnotením najvhodnejších typov pre vonkajší priestor je potrebné preskúmať niektoré veľmi dôležité aspekty pre úspech projektu. Prvým prvkom, ktorý treba vziať do úvahy, je veľkosť balkóna. Od dostupného priestoru závisí aj množstvo rastlín na terase, ktoré možno vybrať na skrášlenie priestoru.
Druhým parametrom, ktorý je potrebné posúdiť, je vystavenie slnečnému žiareniu. Mnohí tento základný aspekt zanedbávajú a podceňujú účinky slnečných lúčov. Ak má balkón fantastickú expozíciu, mali by sa vyberať len rastliny odolné voči slnku. V opačnom prípade je možné prijať alternatívne riešenia s možnosťami, ktoré potrebujú menej svetla.
Pri plánovaní malej vonkajšej záhrady zohráva veľmi dôležitú úlohu aj klíma. Mriežka môže chrániť kvety pred vetrom a počasím, keď sa leto končí. Nakoniec je potrebné venovať všetku potrebnú starostlivosť zachovaniu zdravia balkónových rastlín.
Zalievanie, strihanie a hnojenie sú nevyhnutné činnosti pre tých, ktorí chcú svoj balkón skrášliť nádychom prirodzenej a pravej farby. Po zhodnotení týchto prvkov môžete konečne preskúmať všetky alternatívy, ktoré sú pre váš balkón k dispozícii. Najvhodnejšie rastliny s kvetmi pre vonkajšie domáce prostredie sú k dispozícii aj online. Tí, ktorí nemajú zelený palec, môžu využiť túto praktickú službu na vyhľadávanie najvhodnejších kvitnúcich rastlín pre svoje osobné potreby. Rozsiahly katalóg, ktorý je používateľom k dispozícii, uspokojí všetky potreby a je doplnený množstvom informácií o vybraných typoch.

Ktoré vonkajšie rastliny sú najodolnejšie voči slnečnému žiareniu?

Balkón je priestor, ktorý sa nepodobá žiadnej inej miestnosti v dome. Počas dňa naň dopadajú slnečné lúče bez akejkoľvek bariéry alebo ochrany. To ovplyvňuje rast a vývoj mnohých rastlín, ktoré uprednostňujú tieň pred svetlom. Aby ste zbytočne neriskovali, mali by ste si vyberať len tie najodolnejšie odrody voči slnku. Ovocné stromy patria do tejto špeciálnej kategórie, a preto sú ideálne na veľmi exponovaný balkón. Majú žiarivé farby a po odkvitnutí šíria vo svojom okolí príjemnú vôňu. Pripomínajú slnečnú krajinu v najteplejšom ročnom období a dokonale sa hodia na každú dostatočne veľkú terasu. Citrusové plody sú ideálnou zeleňou pre tých, ktorí chcú znovu vytvoriť čarovnú atmosféru Stredomoria. Najobľúbenejšie druhy sú pomaranč, bergamot, citrón a citrón. Pestovanie týchto stromov sa môže zdať na začiatku náročné, ale časom sa človek naučí všetky základy, aby mohol obdivovať kvitnutie týchto nádherných odrôd. Citróny sú určite najznámejšie vďaka nádhernému farebnému tónu, ktorý majú. Jasne žltá farba plodov a charakteristická biela farba kvetov dodávajú celému balkónu očarujúci vzhľad. Majú radi slnečné svetlo a počas zimy sa môžu presúvať aj do interiéru. Tieto rastliny rastú len do výšky a po čase ich treba presadiť do väčšieho kvetináča. Oranžové stromy sa tiež postarajú o príval farieb. Sú to jemnejšie odrody ako predchádzajúce a vyžadujú si viac starostlivosti. Plody a kvety vyrastajú v rovnakom čase a zaplavujú terasu výrazným oranžovým odtieňom. Na druhej strane sa listy vyznačujú intenzívnym odtieňom zelenej, ktorý vytvára magickú hru farieb s typickými plodmi, ktoré priamo pripomínajú slnko.


Davida
O autorze, Davida
David je šéfredaktorom portálu Ludiaakomy.sk Jeho úlohou je motivovať a viesť redakčný tím, aby vytváral kvalitné a aktuálne informácie zo všetkých oblastí života v domácnosti a záhradkárstva. David je tiež veľkým milovníkom prírody a vždy sa snaží byť v kontakte s prírodným prostredím. Je členom miestneho ochranárskeho združenia a angažuje sa v boji za ochranu a zmiernenie klimatických zmien.