Home » Praktyczne wskazówki » Máte problémy s udržiavaním čistoty okenných pásov? Zistite, ako si uľahčiť čistenie

Máte problémy s udržiavaním čistoty okenných pásov? Zistite, ako si uľahčiť čistenie

Čistenie okenných líšt je často jednou z najviac zanedbávaných činností.

Je to konštrukcia v dome, ktorá je veľmi citlivá na znečistenie. Ak sa z nich pravidelne nepráši, majú tendenciu sa stále viac znečisťovať. Vrstva, ktorá sa na nich vytvorí, môže byť veľmi hrubá a nepríjemná na pohľad… a na čistenie. Ak teda chcete vydrhnúť okenné lišty, urobte to teraz. Tu je niekoľko tipov na čistenie.

Údržba a čistenie okenných zábradlí: čo by ste mali vedieť

Čistenie okenných líšt sa môže zdať náročné a zdĺhavé. Ak to však robíte pravidelne, je to jednoduchá operácia. To zahŕňa vysávanie prachu každý deň alebo počas týždenného upratovania kuchyne či dokonca celého domu. Nezabudnite sa zamerať na zákutia, pretože práve v nich sa vyskytuje najviac prachu. Táto jednoduchá metóda vám nezaberie veľa času a zakaždým prinesie čistý výsledok.

Ak sa však na okenných lištách nachádza hrubá vrstva nečistôt, čistenie bude trvať dlhšie, ale stále bude jednoduché. Budete na to potrebovať správne vybavenie.

Čistenie špinavých koľajníc: zázrak sódy bikarbóny a octu

Toto riešenie je jedným z najobľúbenejších a najúčinnejších spôsobov čistenia okenných koľajníc. Dá sa použiť rýchlo a bez námahy.

Čo potrebujete

Na výrobu tohto čistiaceho roztoku je potrebná jedlá sóda a biely ocot. Tieto dva výrobky pre domácnosť sú cenené najmä pre svoje vysoko detergentné vlastnosti. Budete tiež potrebovať starú zubnú kefku, mimoriadne savý papierový uterák, handričku a nôž na maslo.

Postup drhnutia okenných líšt

 • Na najznečistenejšie miesta vrátane rohov koľajníc nasypte malé množstvo sódy bikarbóny.
 • Nalejte malé množstvo bieleho octu priamo na jedlú sódu (zmes začne okamžite šumieť a peniť).
 • Roztok nechajte pôsobiť 5-10 minút.
 • Najznečistenejšie časti koľajnice smerom k stredu vyčistite starou zubnou kefkou.
 • Zozbierané nečistoty pozbierajte papierovou utierkou.
 • Vezmite handričku namočenú vo vode a odstráňte z nej všetky zvyšky nečistôt (v prípade potreby ju vyleštite).
 • Maslový nôž prikryte utierkou a dôkladne ňou očistite rohy koľajníc.
 • Nakoniec ich očistite čistou handričkou.
 • Upozorňujeme, že namiesto noža na maslo môžete použiť vatové tampóny. Nie je to však veľmi ekonomická možnosť, pretože na dosiahnutie dokonalého stavu okenného obloženia budete potrebovať približne 30 tampónov. Okrem toho sú menej účinné pri utieraní prachu.

  Ak roztok sódy bikarbóny a octu neodstráni vrstvu nahromadených nečistôt, môžete použiť brúsnu špongiu alebo jemnú oceľovú vlnu. Potieraním koľajníc s nimi odstránite všetky pretrvávajúce nečistoty. Po skončení najťažšej časti sa môžete vrátiť k vyššie uvedeným krokom čistenia.

  
  Davida
  O autorze, Davida
  David je šéfredaktorom portálu Ludiaakomy.sk Jeho úlohou je motivovať a viesť redakčný tím, aby vytváral kvalitné a aktuálne informácie zo všetkých oblastí života v domácnosti a záhradkárstva. David je tiež veľkým milovníkom prírody a vždy sa snaží byť v kontakte s prírodným prostredím. Je členom miestneho ochranárskeho združenia a angažuje sa v boji za ochranu a zmiernenie klimatických zmien.