Home » Praktyczne wskazówki » Najlepší prírodný dezinfekčný recept na čistenie povrchov!

Najlepší prírodný dezinfekčný recept na čistenie povrchov!

Hľadáte účinný a zároveň zdravý spôsob čistenia povrchov?

Tu je recept na prírodný dezinfekčný prostriedok, ktorý by vám mohol pomôcť. Je to veľmi účinné riešenie založené na zdravých zložkách, ktoré je veľmi dostupné a lacné. Pomocou tejto zmesi môžete odstrániť baktérie, zvyšky a nečistoty bez použitia výrobkov, ktoré sú toxické pre zdravie a životné prostredie.

Použité zložky

Na tento recept na prírodnú dezinfekciu DIY budete potrebovať :

  • 3 čajové lyžičky sódy bikarbóny,
  • 300 ml izopropylalkoholu na výrobu 1 litra dezinfekčného prostriedku,
  • 600 ml bieleho octu na výrobu 1 litra dezinfekčného prostriedku,
  • 5-10 kvapiek esenciálneho oleja,
  • 1 fľaša alebo 1 litrová fľaša s rozprašovačom na balenie.

Prečo používať tieto zložky na prírodnú dezinfekciu povrchov?

Zmes zložiek v tomto recepte vytvára prírodný dezinfekčný prostriedok, ktorý je veľmi účinný proti vápnu a mastnote.

Biely ocot je od svojho vzniku známy ako prírodný viacúčelový čistiaci prostriedok. Vyniká svojimi odmasťovacími, odvápňovacími a škvrny odstraňujúcimi vlastnosťami. Navyše je stále cenovo dostupný, pretože ho nájdete v miestnom obchode s potravinami.

V prípade izopropylalkoholu súvisí jeho povesť čistiaceho prostriedku s jeho odmasťovacími vlastnosťami. Táto zložka dokáže odstrániť všetky mastné škvrny, ktoré sa hromadia na nehrdzavejúcej oceli, dlaždiciach, oknách atď.

Jedlá sóda je tiež veľmi cenovo dostupná zložka a je vždy označovaná za dezodorant, prostriedok proti plesniam a odstraňovač škvŕn. Po zmiešaní s alkoholom a bielym octom sa môže stať veľmi účinným prostriedkom na odstraňovanie vodného kameňa.

Použitie esenciálneho oleja nie je v tomto recepte povinné, ale napriek tomu je veľmi užitočné, ak chcete svojmu povrchu dodať príjemnú vôňu a zjemniť vôňu ostatných zložiek. Niektoré esenciálne oleje majú ďalšie výhody, ktoré môžete využiť pri ich používaní. Tea Tree olej, citrónový olej alebo borovicový olej je veľmi účinný antibakteriálny a antiseptický prostriedok.

Príprava prírodného dezinfekčného prostriedku

Príprava tohto prírodného dezinfekčného receptu je veľmi jednoduchá. Ak budete postupovať podľa všetkých krokov, zvládne to bez problémov každý. Najprv musíte v litrovej fľaši zmiešať jedlú sódu, alkohol a biely ocot. Pridajte esenciálny olej podľa vlastného výberu, aby ste zamaskovali vôňu ostatných zložiek. Keď sú zložky dobre premiešané, môžete dezinfekčný prostriedok naliať do fľaše s rozprašovačom a ľahko ho použiť. Pred každým použitím fľašu dobre pretrepte, aby sa vytvoril homogénny roztok.

S výnimkou poréznych povrchov, ako je kameň alebo mramor, je tento prírodný dezinfekčný prostriedok schopný vyčistiť takmer akýkoľvek typ povrchu. Môžete ho použiť na pracovnú dosku v kuchyni alebo na umývadlá a steny v kúpeľni. Na tento účel nastriekajte na príslušný povrch tento prípravok a potom ho okamžite utrite čistou handričkou z mikrovlákna.


Davida
O autorze, Davida
David je šéfredaktorom portálu Ludiaakomy.sk Jeho úlohou je motivovať a viesť redakčný tím, aby vytváral kvalitné a aktuálne informácie zo všetkých oblastí života v domácnosti a záhradkárstva. David je tiež veľkým milovníkom prírody a vždy sa snaží byť v kontakte s prírodným prostredím. Je členom miestneho ochranárskeho združenia a angažuje sa v boji za ochranu a zmiernenie klimatických zmien.