Home » Záhrada » Tipy na presádzanie orchideí: akú pôdu a aký kvetináč vybrať?

Tipy na presádzanie orchideí: akú pôdu a aký kvetináč vybrať?

Zlákala vás krásna orchidea a teraz ju chcete presadiť do kvetináča. presadiť ? Presádzanie orchideí nie je ťažké, ale je dôležité vybrať správnu zeminu a kvetináč pre vašu rastlinu.

V tomto článku vám poskytneme niekoľko tipy ako presadiť orchideu !

Výhody a nevýhody zeminy pre kvetináče

Zemina na kvetináče je zmes organických a anorganických materiálov, ktorá poskytuje orchideám živiny potrebné na ich prosperitu. AvšakTento typ substrátu má však svoje výhody aj nevýhody.

Výhody zeminy v kvetináčoch sú mnohé: ľahko sa nachádza a získava, je lacná, podporuje dobrý rast koreňov, je bohatá na živiny a poskytuje dobré prevzdušnenie. Okrem toho zemina v kvetináčoch veľmi účinne zadržiava vlhkosť a pomaly uvoľňuje živiny do pôdy.

Napriek všetkým týmto výhodám má zemina v kvetináčoch niektoré nevýhody: rýchlo sa rozkladá, a preto ju treba pravidelne vymieňať; môže obsahovať aj látky, ktoré sú pre orchidey škodlivé; a môže sa ťažšie čistiť ako iné typy substrátov.

Výber správneho kvetináča pre vašu orchideu

Pri výbere kvetináča pre vašu orchideu je dôležité zvážiť niekoľko faktorov. Materiál kvetináča je veľmi dôležitý, pretože ovplyvňuje spôsob odtoku vody a má vplyv na požiadavky orchidey na vodu.

Kvetináče vyrobené z terakotana plastové a v kov sú obľúbené možnosti. Terakotové kvetináče sú najlepšie, pretože umožňujú ľahší odtok vody a ich štruktúra dokáže absorbovať aj ďalšie živiny.

Plastové kvetináče ponúkajú vynikajúcu izoláciu a sú vo všeobecnosti ľahšie, ale neumožňujú tak ľahké odtekanie vody ako hlinené kvetináče. Kovové kvetináče vyzerajú skvele, ale neodporúčajú sa, pretože neumožňujú prístup vzduchu a vlhkosti ku koreňom.

Príprava pôdy pre orchideu

Zemina na kvetináče je zmes organických a minerálnych látok, ktorá poskytuje orchideám vlhkosť a živiny. nevyhnutné pre jeho rast. Na jej prípravu je potrebné zmiešať vrchnú vrstvu pôdy s rašelinou, perlitom, drevnou štiepkou a kôrou. Pomer medzi jednotlivými zložkami musí byť dobre vyvážený, aby sa získala kvalitná zemina pre kvetináče.

Na získanie zeminy do kvetináčov vhodnej pre orchidey je potrebné zmiešať nasledujúce zložky:

  • 4 diely vrchnej vrstvy zeminy
  • 3 diely rašeliny
  • 1 diel perlitu
  • 1 diel drevnej štiepky
  • 1 diel kôry

PozorNa prípravu tohto prípravku je nevyhnutné používať výrobky bez dusičnanov, hnojív alebo chemikálií. Okrem toho nezabudnite zmes pred použitím pôdy dobre prevzdušniť.

Presádzanie orchideí je dôležitým krokom, ak chcete, aby orchidea prosperovala. Najskôr je potrebné vybrať vhodnú nádobu. Mala by byť väčšia ako predchádzajúca a vyrobená z hliny, ideálne s drenážnymi otvormi na dne.

Keď ste si vybrali nádobu, musíte pripraviť zeminu pre kvetináče Zmes rašeliny, kokosových vlákien a zeminy na pestovanie orchideí poskytuje rastlinám potrebné živiny. Zmes rašeliny, kokosových vlákien a zeminy na pestovanie orchideí poskytuje rastline živiny potrebné na jej rast a vývoj.

Ostáva už len umiestniť orchideu do nového kvetináča, pričom dbajte na to, aby ste korene v zeminu v kvetináči. Nakoniec môžete rastlinu zaliať a počkať niekoľko dní, kým ju premiestnite na svetlé a teplé miesto.

Úspešné presadenie orchideyJe dôležité vybrať správnu zeminu a správny kvetináč. Existuje široký výber zemín a kvetináčov vhodných pre orchidey, ale na maximalizáciu šancí na úspech je vhodnejšia veľmi ľahká zemina s dobrým prevzdušňovaním a drenážou. Pri správnej starostlivosti bude vaša orchidea rásť a prekvitať v najlepších možných podmienkach!


Davida
O autorze, Davida
David je šéfredaktorom portálu Ludiaakomy.sk Jeho úlohou je motivovať a viesť redakčný tím, aby vytváral kvalitné a aktuálne informácie zo všetkých oblastí života v domácnosti a záhradkárstva. David je tiež veľkým milovníkom prírody a vždy sa snaží byť v kontakte s prírodným prostredím. Je členom miestneho ochranárskeho združenia a angažuje sa v boji za ochranu a zmiernenie klimatických zmien.