Home » Praktyczne wskazówki » Vedeli ste, že sa môžete zaobísť bez zmäkčovadiel a napriek tomu získať z práčky čisté a mäkké oblečenie?

Vedeli ste, že sa môžete zaobísť bez zmäkčovadiel a napriek tomu získať z práčky čisté a mäkké oblečenie?

Aká je to radosť, vklznúť do super mäkkej postele alebo si obliecť príjemné oblečenie! Ale napriek vašej snahe sa vám zdá, že vaša bielizeň je drsná ako juta, hoci snívate o jemnosti. Tu sú naše tipy pre jemnú bielizeň bez zmäkčovadiel.

To je možné s niekoľkými netušenými prísadami vo vašej kuchyni.

Okrem zmäkčovačov tkanín a ich dlhého zoznamu chemických zložiek existujú aj iné riešenia, ako oblečenie prevoniať a zmäkčiť. Môžete ich vymeniť za nezodpovedajúce zložky a získať rovnakú mäkkosť oblečenia. Cieľom je vyrobiť prírodný domáci zmäkčovač tkanín. Ak chcete zistiť, ako to urobiť, zamerajme sa na metódu.

Základné informácie o výrobe domáceho zmäkčovača tkanín

Výroba vlastného zmäkčovadla je hračka. Môžete si ho pripraviť doma a použiť ingrediencie, ktoré nájdete vo svojej kuchyni. Navyše potrebujete len niekoľko komponentov a žiadne chemikálie. Práčku môžete tiež prevoniať vôňami podľa vlastného výberu. Na použitie tohto domáceho zmäkčovadla budete potrebovať tieto položky:

 • Biely ocot,
 • Jedlá sóda,
 • Voda,
 • Esenciálny olej s obľúbenou vôňou: levanduľa, vanilka atď.

Pripravte si zmäkčovač tkanín: postupujte podľa pokynov!

 • Vezmite plastovú nádobu a zrieďte dve odmerky vody s pol šálky bieleho octu.
 • Postupne pridávajte jedlú sódu v pomere jedna polievková lyžica na každú odmerku octu (zmes bude mierne šumieť).
 • Po stuhnutí šumivky zmes dobre premiešajte lyžicou.
 • Do zmesi pridajte niekoľko kvapiek esenciálneho oleja.
 • Nakoniec nalejte domáci zmäkčovač do nádržky práčky.
 • Niekoľko tipov, ako prať oblečenie bez poškodenia

  Mnohí ľudia sa sťažujú, že sa ich obľúbené oblečenie po vybratí z práčky poškodí. Nie vždy je však na vine stroj. Prečítajte si našich 7 tipov na optimalizáciu práčky. Aby ste sa vyhli problémom, môžete použiť aj tieto tipy.

  Pozorne si prečítajte návod na obsluhu práčky

  Mnoho ľudí tento krok vynecháva. Odporúča sa to však urobiť, pretože každá práčka má svoje vlastné funkcie a špecifické pracie programy.

  Skontrolujte štítky na každom odeve

  Tie poskytujú viac než len informácie o veľkosti a zložení odevu. Poskytujú tiež cenné informácie o návode na pranie a tipy. Každé políčko a ikona na štítku má svoj význam: typ prania, teplota, cyklus, žehlenie atď.

  Triedenie oblečenia podľa farieb

  Aby ste zabránili zafarbeniu oblečenia, vždy triedite biele, svetlé, tmavé alebo čierne farby. Nezabudnite tiež prať oblečenie z jemných tkanín oddelene.

  Pranie podľa typu tkaniny

  Mali by ste si vybrať vhodný program pre vaše oblečenie, pričom zohľadníte informácie na štítku a konfiguráciu práčky. Ľudia zvyčajne používajú 2 až 3 základné programy bez toho, aby rozlišovali medzi bavlnou, hodvábom a syntetickými tkaninami. Na zachovanie ich kvality je však lepšie zvoliť si konkrétne programy, aby ste mohli využívať najvhodnejší typ prania a odstreďovania.

  
  Davida
  O autorze, Davida
  David je šéfredaktorom portálu Ludiaakomy.sk Jeho úlohou je motivovať a viesť redakčný tím, aby vytváral kvalitné a aktuálne informácie zo všetkých oblastí života v domácnosti a záhradkárstva. David je tiež veľkým milovníkom prírody a vždy sa snaží byť v kontakte s prírodným prostredím. Je členom miestneho ochranárskeho združenia a angažuje sa v boji za ochranu a zmiernenie klimatických zmien.