Home » Praktyczne wskazówki » Zapácha vaše oblečenie po vypraní? 4 tipy na odstránenie plesní z tesnení práčky

Zapácha vaše oblečenie po vypraní? 4 tipy na odstránenie plesní z tesnení práčky

Nie je nezvyčajné, že v práčke cítiť zatuchnutý alebo plesnivý zápach. Našťastie to nie je vážny problém a dá sa ľahko odstrániť niekoľkými úpravami.

Ak ste si všimli, že vaše oblečenie po praní nepríjemne zapácha, je to znamenie, že vaša práčka potrebuje dôkladné vyčistenie. V stroji sa množia plesne, najmä na gumových častiach, a vydávajú tieto nepríjemné pachy. Existujú jednoduché tipy na účinné čistenie práčky. Používajú sa bežné výrobky, ktoré možno ľahko nájsť na trhu.

Voda, citrónová šťava a šálka peroxidu vodíka

Domácu dezinfekciu si môžete vyrobiť zmiešaním 3 litrov vody s pol šálky citrónovej šťavy a šálkou peroxidu vodíka. Citrón je veľmi účinný čistiaci prostriedok nielen na plesne, ale aj na odstránenie akýchkoľvek iných usadenín v zariadení, ktoré môžu podporovať rast plesní. Peroxid vodíka je naopak antiseptikum. Zabíja mikroorganizmy v práčke. Na čistenie gumových tesnení práčky použite handričku navlhčenú touto zmesou. Pri kanáloch nalejte malé množstvo do priehradky na bielizeň a spustite práčku. Potom zastavte a opláchnite horúcou vodou, aby ste odstránili prípadné plesne z tesnení.

Horúca voda s bielym octom

Biely ocot je veľmi účinný pri čistení domácnosti a najmä v boji proti plesniam. To sa vykoná tak, že do bubna sa naleje 5 litrov bieleho octu a stroj sa spustí na vysávač s horúcou vodou s teplotou 40 až 50°. Zmes zničí plesne.

Kyselina citrónová

Kyselina citrónová, podobne ako citrón, je veľmi účinný čistiaci prostriedok. Má schopnosť bojovať proti plesniam a nepríjemným pachom. Do bubna nalejte 8 polievkových lyžíc kyseliny citrónovej. Zapnite zariadenie a nastavte teplotu na 95°. Tento proces odstráni z práčky plesne a nepríjemný zápach, ktorý produkujú. Potom ich opláchnite, aby ste odstránili nečistoty.

Roztok bielidla a horúcej vody

Na čistenie práčky možno použiť aj bielidlo. Táto možnosť prichádza do úvahy, ak všetky ostatné použité prostriedky nevedú k odstráneniu plesní a nepríjemných pachov. Na tento účel je potrebné zmiešať bielidlo s horúcou vodou a vyčistiť gumové tesnenia. Odporúčané dávkovanie tejto zmesi je jeden liter horúcej vody na jeden liter bielidla. Uvedomte si, že toto riešenie je poslednou možnosťou. Keďže je známe, že bielidlá majú negatívny vplyv na životné prostredie, snažte sa stroj čistiť pokiaľ možno rozložiteľnými prostriedkami.

Pravidelné čistenie práčky raz týždenne je dostatočné. Obmedzíte tak rast plesní a predídete nepríjemným zápachom spôsobeným plesňami.


Davida
O autorze, Davida
David je šéfredaktorom portálu Ludiaakomy.sk Jeho úlohou je motivovať a viesť redakčný tím, aby vytváral kvalitné a aktuálne informácie zo všetkých oblastí života v domácnosti a záhradkárstva. David je tiež veľkým milovníkom prírody a vždy sa snaží byť v kontakte s prírodným prostredím. Je členom miestneho ochranárskeho združenia a angažuje sa v boji za ochranu a zmiernenie klimatických zmien.