Home » Praktyczne wskazówki » Zašpinené koberce alebo predložky? Tu sú 3 jednoduché a účinné spôsoby ich odstránenia.

Zašpinené koberce alebo predložky? Tu sú 3 jednoduché a účinné spôsoby ich odstránenia.

Koberce a koberčeky sú skutočným hniezdom drobného hmyzu a prachu a vyžadujú si pravidelnú údržbu.

Preto sa odporúča vysávať podlahu aspoň dvakrát týždenne. Pri nešikovnosti mladých aj starších však môže dôjsť k nešťastiu: škvrnám. A vy sa pýtate, ako ho vyčistiť? Uvažujete o kúpe nového koberca? Nepodliehajte panike! Pripravili sme tri jednoduché a účinné tipy na odstránenie škvŕn. Príjemné čítanie!

Odstraňovanie škvŕn na koberci pomocou soli

Čo môže byť na odstránenie škvŕn z koberca alebo koberčeka jednoduchšie ako soľ? Táto zložka je rovnako účinná ako chemikálie. Stačí, ak na škvrnu (škvrny) nasypete dostatočné množstvo soli. Po niekoľkých hodinách nezabudnite koberec povysávať. Váš koberec bude rovnako čistý ako v prvý deň.

Máš to! Na údržbu domácnosti je soľ ideálnou alternatívou priemyselných výrobkov pre domácnosť. Je to preto, lebo je úspornejší a šetrnejší k životnému prostrediu ako iné možnosti. Okrem toho, že odstraňuje škvrny, dezodoruje, dezinfikuje a dokonca zaháňa negatívne vlny (podľa niektorých názorov). V duchovnom zmysle by sa pomocou soli a vody očistil dom od všetkej negatívnej energie.

Odstraňovanie škvŕn pomocou jedlej sódy

Účinnosť sódy bikarbóny pri domácich prácach je preukázaná. Je tiež účinným riešením na odstránenie nepríjemných pachov z umývačky riadu. Jeho použitie je však aj jednoduchým a účinným spôsobom, ako odstrániť škvrnu z koberca alebo rohože. Ak chcete koberce a predložky čistiť chemicky, najprv sa uistite, že sú dobre povysávané. Potom naň nasypte hydrogenuhličitan a nechajte ho dve hodiny pôsobiť. Potom vysajte, aby ste odstránili sódu bikarbónu.

Tento postup môžete použiť aj v prípade odstraňovania mastnoty, oleja alebo jednoduchých nečistôt:

  • Z 2 polievkových lyžíc sódy bikarbóny a 1 polievkovej lyžice vody pripravte pastu.
  • Túto pastu natrite na škvrnu.
  • Nechajte ho vyschnúť.
  • Vysušenú pastu povysávajte.

Pred použitím pasty je vždy dobré vyskúšať ju na malej ploche koberca alebo koberčeka.

Chemické čistenie špeciálnymi prípravkami na koberce a rohože

Na trhu existuje široká škála špecifických výrobkov, ktoré sú veľmi účinné na chemické čistenie kobercov a rohoží. Hľadajte v obchodoch alebo na špecializovaných webových stránkach. Ľahko si môžete vybrať ten, ktorý najlepšie vyhovuje vašim potrebám a materiálu, z ktorého je váš koberec vyrobený. Tieto výrobky obsahujú rozpúšťadlá, ktoré obnovia pôvodnú farbu koberca a jeho takmer nový stav.


Davida
O autorze, Davida
David je šéfredaktorom portálu Ludiaakomy.sk Jeho úlohou je motivovať a viesť redakčný tím, aby vytváral kvalitné a aktuálne informácie zo všetkých oblastí života v domácnosti a záhradkárstva. David je tiež veľkým milovníkom prírody a vždy sa snaží byť v kontakte s prírodným prostredím. Je členom miestneho ochranárskeho združenia a angažuje sa v boji za ochranu a zmiernenie klimatických zmien.